Jirlău: populație și statistici
Jirlău are o populație de 2.888 (2026), pe o suprafață de 52,2 km², cu o densitate a populației de 55,3 loc./km². Se află pe locul 1.656 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.888
- 52,2 km²
- 55 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brăila după populație: Jirlău ocupă locul 22 (număr de localități: 44).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 17,3% în Jirlău, față de o medie de 3,2% în județul Brăila și 2,0% la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,52 km în Jirlău, față de o medie de 2,25 km în județul Brăila și 3,05 km la nivel național.
Jirlău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Jirlău în cifre
Unde se află Jirlău?
Populația din Jirlău în timp
Populația localității Jirlău a fost de 3.225 în 2016 și de 2.888 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.989 |
| 2022 | 2.952 |
| 2023 | 2.915 |
| 2024 | 2.912 |
| 2025 | 2.919 |
| 2026 | 2.888 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.315.
- Cea mai apropiată localitate este Robeasca, la 2,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cochirleanca (populație: 5.005), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Jirlău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Jirlău | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,1 ‰ | 11,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.452 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 15,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.911 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,8 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.589 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 14,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 626 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Jirlău | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,31 km | 4,97 km | 7,67 km | pe locul 1.220 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.297 | 145.218 | 10.177.161 | pe locul 1.886 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 449,1 ‰ | 462,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.031 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,2 m² | 45,2 m² | 50,3 m² | pe locul 2.615 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,35 ‰ | 0,72 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.712 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Jirlău | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,2 ‰ | 34,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.853 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,73 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.911 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Jirlău | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 39 ‰ | 224 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 17,3% | 3,2% | 2,3% | pe locul 47 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Jirlău | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,9 m³ | 34,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.532 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,52 km | 2,25 km | 4,05 km | pe locul 1.620 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Jirlău | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,91 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 567 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Jirlău | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 128 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Jirlău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor24 · 24,5%
- Industria prelucrătoare14 · 14,3%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 9,2%
- Transport și depozitare8 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante7 · 7,1%
- Tranzacții imobiliare6 · 6,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 5,1%
- Construcții4 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 20,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 12,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 7,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 6,1%
- Tranzacții imobiliare6 · 6,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 6,1%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 5,1%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora5 · 5,1%
- Lucrări speciale de construcții4 · 4,1%
- Învățământ4 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Jirlău?
Populația localității Jirlău este de 2.888 (2026), pe locul 1.656 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Jirlău?
Jirlău are o suprafață de 52,2 km², cu o densitate a populației de 55 loc./km².
Populația din Jirlău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Jirlău a trecut de la 3.225 la 2.888, adică o variație de −10,4%.
Unde se află Jirlău?
Jirlău se află în județul Brăila. Latitudine 45,167, longitudine 27,167.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Jirlău?
În Jirlău, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 17,3% (2026), pe locul 47 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Jirlău?
În Jirlău, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,52 km (2025), pe locul 1.620 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Jirlău?
Cele mai apropiate de Jirlău sunt: Robeasca (2,6 km), Galbenu (5,6 km), Vișani (11 km), Cochirleanca (11 km), Bălăceanu (11 km).