Piața muncii · 2024
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: clasament pentru localități
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: Ghimbav ocupă primul loc, cu 1.164 ‰, iar Șușani ultimul loc, cu 5 ‰. Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 71 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Ghimbav | Brașov | 1.164 ‰ |
| 2 | Buchin | Caraș-Severin | 1.141 ‰ |
| 3 | Borș | Bihor | 960 ‰ |
| 4 | Cristian | Brașov | 952 ‰ |
| 5 | Bascov | Argeș | 834 ‰ |
| 6 | Ariceștii Rahtivani | Prahova | 818 ‰ |
| 7 | Otopeni | Ilfov | 805 ‰ |
| 8 | Afumați | Ilfov | 804 ‰ |
| 9 | Voluntari | Ilfov | 767 ‰ |
| 10 | Borsec | Harghita | 759 ‰ |
| 11 | Jucu | Cluj | 748 ‰ |
| 12 | Galda de Jos | Alba | 718 ‰ |
| 12 | Dumbrăvița | Maramureș | 718 ‰ |
| 14 | Mogoșoaia | Ilfov | 713 ‰ |
| 15 | Deva | Hunedoara | 668 ‰ |
| 16 | Fărcașa | Maramureș | 657 ‰ |
| 17 | Mioveni | Argeș | 651 ‰ |
| 18 | Brazi | Prahova | 609 ‰ |
| 19 | Sânpaul | Mureș | 604 ‰ |
| 20 | Cluj-Napoca | Cluj | 600 ‰ |
| 21 | Oarja | Argeș | 562 ‰ |
| 21 | Sibiu | Sibiu | 562 ‰ |
| 23 | Târgoviște | Dâmbovița | 555 ‰ |
| 24 | Târgu Secuiesc | Covasna | 541 ‰ |
| 25 | Chișineu-Criș | Arad | 528 ‰ |
| 26 | Slatina | Olt | 522 ‰ |
| 27 | Mărăcineni | Argeș | 520 ‰ |
| 28 | Alexandria | Teleorman | 514 ‰ |
| 29 | Rovinari | Gorj | 509 ‰ |
| 30 | Miercurea Ciuc | Harghita | 508 ‰ |
| 31 | Slobozia | Ialomița | 504 ‰ |
| 32 | Nușfalău | Sălaj | 502 ‰ |
| 33 | București | București | 500 ‰ |
| 34 | Alba Iulia | Alba | 499 ‰ |
| 35 | Sfântu Gheorghe | Covasna | 488 ‰ |
| 36 | Cârcea | Dolj | 483 ‰ |
| 37 | Târgu Mureș | Mureș | 479 ‰ |
| 38 | Arad | Arad | 478 ‰ |
| 39 | Oradea | Bihor | 471 ‰ |
| 39 | Buzău | Buzău | 471 ‰ |
| 39 | Satu Mare | Satu Mare | 471 ‰ |
| 42 | Dârmănești | Argeș | 469 ‰ |
| 43 | Drăgănești | Bihor | 468 ‰ |
| 44 | Berbești | Vâlcea | 464 ‰ |
| 45 | Focșani | Vrancea | 461 ‰ |
| 46 | Mădăras | Bihor | 459 ‰ |
| 47 | Ghercești | Dolj | 458 ‰ |
| 48 | Ineu | Arad | 454 ‰ |
| 49 | Constanța | Constanța | 450 ‰ |
| 50 | Ribița | Hunedoara | 448 ‰ |
| 51 | Zalău | Sălaj | 446 ‰ |
| 52 | Bolintin-Deal | Giurgiu | 443 ‰ |
| 53 | Sebeș | Alba | 442 ‰ |
| 53 | Foieni | Satu Mare | 442 ‰ |
| 55 | Tulcea | Tulcea | 441 ‰ |
| 56 | Găești | Dâmbovița | 436 ‰ |
| 57 | Râmnicu Vâlcea | Vâlcea | 435 ‰ |
| 58 | Monor | Bistrița-Năsăud | 428 ‰ |
| 58 | Vețel | Hunedoara | 428 ‰ |
| 60 | Dragomirești-Vale | Ilfov | 427 ‰ |
| 61 | Craiova | Dolj | 425 ‰ |
| 62 | Ulmi | Dâmbovița | 421 ‰ |
| 63 | Târgu Jiu | Gorj | 420 ‰ |
| 64 | Zimandu Nou | Arad | 419 ‰ |
| 65 | Beiuș | Bihor | 418 ‰ |
| 65 | Urziceni | Ialomița | 418 ‰ |
| 67 | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | 415 ‰ |
| 67 | Timișoara | Timiș | 415 ‰ |
| 69 | Orăștie | Hunedoara | 413 ‰ |
| 70 | Odorheiu Secuiesc | Harghita | 411 ‰ |
| 71 | Bistrița | Bistrița-Năsăud | 410 ‰ |
| 71 | Ploiești | Prahova | 410 ‰ |
| 73 | Cristești | Mureș | 408 ‰ |
| 74 | Pitești | Argeș | 407 ‰ |
| 75 | Mătăsari | Gorj | 405 ‰ |
| 76 | Brașov | Brașov | 404 ‰ |
| 76 | Cristian | Sibiu | 404 ‰ |
| 78 | Baia Mare | Maramureș | 402 ‰ |
| 79 | Bradu | Argeș | 401 ‰ |
| 80 | Măgurele | Ilfov | 399 ‰ |
| 81 | Lăpușata | Vâlcea | 398 ‰ |
| 82 | Săcădat | Bihor | 396 ‰ |
| 83 | Bacău | Bacău | 387 ‰ |
| 84 | Blejoi | Prahova | 383 ‰ |
| 84 | Jilava | Ilfov | 383 ‰ |
| 86 | Sinaia | Prahova | 381 ‰ |
| 87 | Săvinești | Neamț | 380 ‰ |
| 88 | Cernavodă | Constanța | 375 ‰ |
| 88 | Corunca | Mureș | 375 ‰ |
| 88 | Șura Mică | Sibiu | 375 ‰ |
| 91 | Sântimbru | Alba | 372 ‰ |
| 91 | Ștei | Bihor | 372 ‰ |
| 93 | Călărași | Călărași | 365 ‰ |
| 94 | Vânători | Galați | 364 ‰ |
| 94 | Piatra Neamț | Neamț | 364 ‰ |
| 96 | Brestovăț | Timiș | 358 ‰ |
| 97 | Iași | Iași | 356 ‰ |
| 97 | Brănești | Ilfov | 356 ‰ |
| 99 | Vălenii de Munte | Prahova | 355 ‰ |
| 99 | Filipeștii de Pădure | Prahova | 355 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 3148 | Olanu | Vâlcea | 12 ‰ |
| 3148 | Popești | Vâlcea | 12 ‰ |
| 3151 | Glăvile | Vâlcea | 11 ‰ |
| 3152 | Balșa | Hunedoara | 10 ‰ |
| 3152 | Muereasca | Vâlcea | 10 ‰ |
| 3152 | Roșiile | Vâlcea | 10 ‰ |
| 3152 | Ștefănești | Vâlcea | 10 ‰ |
| 3152 | Lăcusteni | Vâlcea | 10 ‰ |
| 3157 | Mitrofani | Vâlcea | 9 ‰ |
| 3158 | Ionești | Vâlcea | 7 ‰ |
| 3158 | Perișani | Vâlcea | 7 ‰ |
| 3158 | Bărbulești | Ialomița | 7 ‰ |
| 3161 | Scundu | Vâlcea | 6 ‰ |
| 3161 | Stoenești | Vâlcea | 6 ‰ |
| 3163 | Șușani | Vâlcea | 5 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- București500 ‰
- Cluj349 ‰
- Ilfov336 ‰
- Timiș334 ‰
- Sibiu296 ‰
- Brașov289 ‰
- Arad284 ‰
- Bihor282 ‰
- Alba268 ‰
- Constanța259 ‰
- Argeș258 ‰
- Prahova246 ‰
- Covasna242 ‰
- Hunedoara242 ‰
- Mureș241 ‰
- Gorj228 ‰
- Brăila224 ‰
- Sălaj223 ‰
- Vâlcea222 ‰
- Tulcea221 ‰
- Harghita220 ‰
- Maramureș216 ‰
- Bistrița-Năsăud215 ‰
- Dolj215 ‰
- Satu Mare213 ‰
- Buzău205 ‰
- Galați195 ‰
- Iași189 ‰
- Olt187 ‰
- Caraș-Severin182 ‰
- Ialomița180 ‰
- Mehedinți179 ‰
- Dâmbovița175 ‰
- Bacău174 ‰
- Călărași168 ‰
- Vrancea167 ‰
- Teleorman163 ‰
- Neamț161 ‰
- Giurgiu149 ‰
- Suceava149 ‰
- Botoșani133 ‰
- Vaslui114 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”?
Ghimbav ocupă primul loc la „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”, cu 1.164 ‰.
Care este mediana pentru „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 71 ‰.