Nușfalău: populație și statistici
Nușfalău are o populație de 3.997 (2026), pe o suprafață de 53,5 km², cu o densitate a populației de 74,7 loc./km². Se află pe locul 1.088 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.997
- 53,5 km²
- 75 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Nușfalău ocupă locul 8 (număr de localități: 61).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 502 ‰ în Nușfalău, față de o medie de 223 ‰ în județul Sălaj și 252 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,0 ‰ în Nușfalău, față de o medie de 14,1 ‰ în județul Sălaj și 18,5 ‰ la nivel național.
Nușfalău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Fabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și optice (număr de societăți: 72).
Nușfalău în cifre
Unde se află Nușfalău?
Populația din Nușfalău în timp
Populația localității Nușfalău a fost de 3.925 în 2016 și de 3.997 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.938 |
| 2022 | 3.969 |
| 2023 | 3.974 |
| 2024 | 3.972 |
| 2025 | 3.999 |
| 2026 | 3.997 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Sălaj pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Sălaj pentru „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.497.
- Cea mai apropiată localitate este Boghiș, la 5,4 km.
Toți indicatorii pentru Nușfalău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Nușfalău | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.102 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.082 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 154 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Nușfalău | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,45 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 1.937 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,00 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 951 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.515 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 1.510 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 379,0 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.852 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,1 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.135 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,75 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 436 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Nușfalău | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 66,0 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 203 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,00 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.553 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Nușfalău | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 502 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 32 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 17,6% | 4,0% | 2,3% | pe locul 43 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Nușfalău | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 28 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.049 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,5 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.176 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Nușfalău | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,8 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.001 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,26 km | 5,15 km | 4,05 km | pe locul 375 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Nușfalău | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 2,13 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.496 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,00 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 229 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Nușfalău | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 140 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 423 din 3.158 |
Societăți pe activități economice: Nușfalău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Industria prelucrătoare133 · 21,5%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor97 · 15,7%
- Activități administrative și servicii de suport97 · 15,7%
- Transport și depozitare50 · 8,1%
- Construcții49 · 7,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice45 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante26 · 4,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit23 · 3,7%
Cele mai frecvente activități
- Fabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și optice72 · 11,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor64 · 10,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 9,2%
- Activități de servicii privind forța de muncă54 · 8,7%
- Lucrări speciale de construcții46 · 7,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte38 · 6,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi35 · 5,7%
- Fabricarea produselor din cauciuc și mase plastice34 · 5,5%
- Construcții de clădiri30 · 4,9%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră26 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Nușfalău?
Populația localității Nușfalău este de 3.997 (2026), pe locul 1.088 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Nușfalău?
Nușfalău are o suprafață de 53,5 km², cu o densitate a populației de 75 loc./km².
Populația din Nușfalău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Nușfalău a trecut de la 3.925 la 3.997, adică o variație de +1,8%.
Unde se află Nușfalău?
Nușfalău se află în județul Sălaj. Latitudine 47,201, longitudine 22,716.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Nușfalău?
În Nușfalău, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 502 ‰ (2024), pe locul 32 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Nușfalău?
În Nușfalău, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,0 ‰ (2025), pe locul 3.102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Nușfalău?
Cele mai apropiate de Nușfalău sunt: Boghiș (5,4 km), Șimleu Silvaniei (7,1 km), Ip (7,2 km), Plopiș (11 km), Valcău de Jos (12 km).