Cerăt: populație și statistici
Cerăt are o populație de 4.418 (2026), pe o suprafață de 41,9 km², cu o densitate a populației de 105 loc./km². Se află pe locul 917 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.418
- 41,9 km²
- 105 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dolj după populație: Cerăt ocupă locul 25 (număr de localități: 111).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,23 ‰ în Cerăt, față de o medie de 2,10 ‰ în județul Dolj și 1,87 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 15,5% în Cerăt, față de o medie de 5,0% în județul Dolj și 2,0% la nivel național.
Cerăt: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 39).
Cerăt în cifre
Unde se află Cerăt?
localități vecine
- Lipovu4,1 km · 3.463
- Giurgița6,2 km · 2.801
- Segarcea6,7 km · 7.654
- Întorsura8,0 km · 1.379
- Bârca9,8 km · 4.064
- Urzicuța10 km · 3.070
- Calopăr13 km · 3.926
- Radovan14 km · 1.337
Toate localitățile din județul Dolj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Cerăt în timp
Populația localității Cerăt a fost de 4.201 în 2016 și de 4.418 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.436 |
| 2022 | 4.445 |
| 2023 | 4.483 |
| 2024 | 4.444 |
| 2025 | 4.414 |
| 2026 | 4.418 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.873.
- Cea mai apropiată localitate este Lipovu, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Segarcea (populație: 7.654), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cerăt
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cerăt | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 17,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.201 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,8 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 760 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 6,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 381 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cerăt | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,23 ‰ | 2,10 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.391 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.519 | 309.497 | 10.177.161 | pe locul 1.503 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 343,8 ‰ | 469,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.043 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,4 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 477 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Cerăt | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,7 ‰ | 55,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.269 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,04 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.625 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cerăt | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 24 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.063 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 15,5% | 5,0% | 2,3% | pe locul 69 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Cerăt | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,68 ‰ | 5,69 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 928 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,65 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 1,39 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cerăt | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 172 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cerăt
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor49 · 29,5%
- Industria prelucrătoare17 · 10,2%
- Hoteluri și restaurante17 · 10,2%
- Construcții16 · 9,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 8,4%
- Transport și depozitare13 · 7,8%
- Alte activități de servicii11 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 23,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 10,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 10,2%
- Lucrări speciale de construcții13 · 7,8%
- Construcții de clădiri12 · 7,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 5,4%
- Alte activități de servicii personale8 · 4,8%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 3,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cerăt?
Populația localității Cerăt este de 4.418 (2026), pe locul 917 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cerăt?
Cerăt are o suprafață de 41,9 km², cu o densitate a populației de 105 loc./km².
Populația din Cerăt crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cerăt a trecut de la 4.201 la 4.418, adică o variație de +5,2%.
Unde se află Cerăt?
Cerăt se află în județul Dolj. Latitudine 44,070, longitudine 23,655.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cerăt?
În Cerăt, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,23 ‰ (2025), pe locul 2.391 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Cerăt?
În Cerăt, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 15,5% (2026), pe locul 69 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Cerăt?
Cele mai apropiate de Cerăt sunt: Lipovu (4,1 km), Giurgița (6,2 km), Segarcea (6,7 km), Întorsura (8,0 km), Bârca (9,8 km).