Urechești (Bacău): populație și statistici
Urechești are o populație de 3.385 (2026), pe o suprafață de 61,8 km², cu o densitate a populației de 54,8 loc./km². Se află pe locul 1.345 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.385
- 61,8 km²
- 55 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Urechești ocupă locul 60 (număr de localități: 93).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Urechești, față de o medie de 0,42 ‰ în județul Bacău și 1,08 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,6% în Urechești, față de o medie de 0,7% în județul Bacău și 2,0% la nivel național.
Urechești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 52).
Urechești în cifre
Unde se află Urechești?
Populația din Urechești în timp
Populația localității Urechești a fost de 3.767 în 2016 și de 3.385 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.590 |
| 2022 | 3.537 |
| 2023 | 3.499 |
| 2024 | 3.457 |
| 2025 | 3.427 |
| 2026 | 3.385 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.650.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sascut (populație: 9.393), la 6,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Urechești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Urechești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.407 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,4 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.547 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,7 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 571 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Urechești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,82 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 662 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,18 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.487 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.688 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 1.277 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 498,7 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.422 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,6 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.897 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,18 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.024 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Urechești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,6 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.818 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,66 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.128 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Urechești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 105 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 949 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Urechești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,7 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.754 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Urechești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Urechești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 65 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.617 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Urechești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 23,5%
- Transport și depozitare38 · 14,6%
- Construcții24 · 9,2%
- Hoteluri și restaurante22 · 8,5%
- Industria prelucrătoare20 · 7,7%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 7,3%
- Alte activități de servicii17 · 6,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor52 · 20,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 13,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 12,3%
- Lucrări speciale de construcții24 · 9,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 8,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi20 · 7,7%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice14 · 5,4%
- Construcții de clădiri12 · 4,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 4,2%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora11 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Urechești?
Populația localității Urechești este de 3.385 (2026), pe locul 1.345 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Urechești?
Urechești are o suprafață de 61,8 km², cu o densitate a populației de 55 loc./km².
Populația din Urechești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Urechești a trecut de la 3.767 la 3.385, adică o variație de −10,1%.
Unde se află Urechești?
Urechești se află în județul Bacău. Latitudine 46,129, longitudine 27,075.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Urechești?
În Urechești, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Urechești?
În Urechești, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,6% (2026), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Urechești?
Cele mai apropiate de Urechești sunt: Sascut (6,1 km), Coțofănești (7,4 km), Ruginești (8,3 km), Adjud (8,7 km), Păunești (11 km).