Gârleni: populație și statistici
Gârleni are o populație de 6.972 (2026), pe o suprafață de 35,8 km², cu o densitate a populației de 195 loc./km². Se află pe locul 443 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.972
- 35,8 km²
- 195 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Gârleni ocupă locul 19 (număr de localități: 93).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,4 în Gârleni, față de o medie de 2,5 la 10 000 loc. în județul Bacău și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 359,2 ‰ în Gârleni, față de o medie de 421,9 ‰ în județul Bacău și 470,2 ‰ la nivel național.
Gârleni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 84).
Gârleni în cifre
Unde se află Gârleni?
Populația din Gârleni în timp
Populația localității Gârleni a fost de 7.101 în 2016 și de 6.972 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.060 |
| 2022 | 7.052 |
| 2023 | 7.063 |
| 2024 | 7.020 |
| 2025 | 7.011 |
| 2026 | 6.972 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.007.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Racova, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mărgineni (populație: 10.643), la 8,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gârleni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gârleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.735 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.368 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gârleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,57 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.089 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.504 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 629 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 359,2 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.968 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,6 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 667 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,29 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.779 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Gârleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,3 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.667 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,86 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.797 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gârleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 91 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.152 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gârleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 135 ‰ | 411 ‰ | 200 ‰ | pe locul 729 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.061 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Gârleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.591 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.744 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gârleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 79 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.090 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,4 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.964 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gârleni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor102 · 20,1%
- Construcții86 · 16,9%
- Transport și depozitare69 · 13,6%
- Activități administrative și servicii de suport42 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante36 · 7,1%
- Industria prelucrătoare33 · 6,5%
- Alte activități de servicii33 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice25 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții84 · 16,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor75 · 14,8%
- Construcții de clădiri67 · 13,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte58 · 11,4%
- Lucrări de geniu civil37 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi36 · 7,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație34 · 6,7%
- Activități de închiriere și leasing22 · 4,3%
- Tranzacții imobiliare21 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gârleni?
Populația localității Gârleni este de 6.972 (2026), pe locul 443 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gârleni?
Gârleni are o suprafață de 35,8 km², cu o densitate a populației de 195 loc./km².
Populația din Gârleni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gârleni a trecut de la 7.101 la 6.972, adică o variație de −1,8%.
Unde se află Gârleni?
Gârleni se află în județul Bacău. Latitudine 46,667, longitudine 26,800.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gârleni?
În Gârleni, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,4 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.964 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gârleni?
În Gârleni, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 359,2 ‰ (2025), pe locul 2.968 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Gârleni?
Cele mai apropiate de Gârleni sunt: Racova (5,3 km), Itești (5,4 km), Berești-Bistrița (6,1 km), Hemeiuș (6,7 km), Mărgineni (8,1 km).