Sărata: populație și statistici
Sărata are o populație de 2.392 (2026), pe o suprafață de 21,2 km², cu o densitate a populației de 113 loc./km². Se află pe locul 1.997 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +7,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.392
- 21,2 km²
- 113 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Sărata ocupă locul 77 (număr de localități: 93).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Sărata, față de o medie de 1,61 ‰ în județul Bacău și 3,53 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,3% în Sărata, față de o medie de 0,7% în județul Bacău și 2,0% la nivel național.
Sărata: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 47).
Sărata în cifre
Unde se află Sărata?
Populația din Sărata în timp
Populația localității Sărata a fost de 2.226 în 2016 și de 2.392 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.309 |
| 2022 | 2.313 |
| 2023 | 2.318 |
| 2024 | 2.357 |
| 2025 | 2.384 |
| 2026 | 2.392 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.966.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Luizi-Călugăra (populație: 4.874), la 3,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sărata
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sărata | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 28,0 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 290 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,7 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 606 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.790 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.806 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sărata | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,06 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 1.752 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,02 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 244 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.206 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 2.045 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 504,2 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.365 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,4 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.562 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,93 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 406 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sărata | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,2 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 764 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,18 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 450 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sărata | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 147 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 604 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,3% | 0,7% | 2,3% | pe locul 3.029 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sărata | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,6 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 464 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 338 ‰ | 411 ‰ | 200 ‰ | pe locul 479 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 41,4 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 264 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sărata | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 57,3 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 297 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,18 km | 2,07 km | 4,05 km | pe locul 813 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sărata | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.784 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.756 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sărata | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 61 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.730 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,2 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.204 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sărata
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor60 · 17,6%
- Transport și depozitare43 · 12,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice34 · 10,0%
- Activități administrative și servicii de suport31 · 9,1%
- Construcții27 · 7,9%
- Industria prelucrătoare26 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante22 · 6,5%
- Arte, spectacole și activități recreative18 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 13,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 10,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte35 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții22 · 6,5%
- Construcții de clădiri21 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 5,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 5,3%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice17 · 5,0%
- Activități de închiriere și leasing17 · 5,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi17 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sărata?
Populația localității Sărata este de 2.392 (2026), pe locul 1.997 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sărata?
Sărata are o suprafață de 21,2 km², cu o densitate a populației de 113 loc./km².
Populația din Sărata crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sărata a trecut de la 2.226 la 2.392, adică o variație de +7,5%.
Unde se află Sărata?
Sărata se află în județul Bacău. Latitudine 46,506, longitudine 26,869.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sărata?
În Sărata, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Sărata?
În Sărata, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,3% (2026), pe locul 3.029 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Sărata?
Cele mai apropiate de Sărata sunt: Luizi-Călugăra (3,5 km), Nicolae Bălcescu (4,7 km), Măgura (6,0 km), Letea Veche (7,9 km), Faraoani (8,4 km).