Corbasca: populație și statistici
Corbasca are o populație de 5.300 (2026), pe o suprafață de 63,9 km², cu o densitate a populației de 83,0 loc./km². Se află pe locul 674 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.300
- 63,9 km²
- 83 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Corbasca ocupă locul 31 (număr de localități: 93).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,09 km în Corbasca, față de o medie de 2,07 km în județul Bacău și 3,05 km la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 17 ‰ în Corbasca, față de o medie de 174 ‰ în județul Bacău și 252 ‰ la nivel național.
Corbasca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 30).
Corbasca în cifre
Unde se află Corbasca?
Populația din Corbasca în timp
Populația localității Corbasca a fost de 5.586 în 2016 și de 5.300 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.487 |
| 2022 | 5.467 |
| 2023 | 5.444 |
| 2024 | 5.395 |
| 2025 | 5.357 |
| 2026 | 5.300 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.943.
- Cea mai apropiată localitate este Huruiești, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sascut (populație: 9.393), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Corbasca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Corbasca | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.406 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,4 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.027 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.377 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Corbasca | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,87 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 1.546 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,57 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.089 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.748 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 1.199 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 329,8 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.084 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,2 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.461 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Corbasca | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 10,0 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.037 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,13 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.447 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Corbasca | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 17 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.126 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,1% | 0,7% | 2,3% | pe locul 3.098 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Corbasca | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,5 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.696 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,09 km | 2,07 km | 4,05 km | pe locul 1.680 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Corbasca | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.726 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.677 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Corbasca | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 51 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.943 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Corbasca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 27,6%
- Transport și depozitare23 · 18,1%
- Construcții13 · 10,2%
- Hoteluri și restaurante13 · 10,2%
- Industria prelucrătoare12 · 9,4%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 7,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 6,3%
- Alte activități de servicii7 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 23,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 13,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 10,2%
- Lucrări speciale de construcții11 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi11 · 8,7%
- Construcții de clădiri9 · 7,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 5,5%
- Lucrări de geniu civil7 · 5,5%
- Activități de închiriere și leasing5 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Corbasca?
Populația localității Corbasca este de 5.300 (2026), pe locul 674 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Corbasca?
Corbasca are o suprafață de 63,9 km², cu o densitate a populației de 83 loc./km².
Populația din Corbasca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Corbasca a trecut de la 5.586 la 5.300, adică o variație de −5,1%.
Unde se află Corbasca?
Corbasca se află în județul Bacău. Latitudine 46,283, longitudine 27,167.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Corbasca?
În Corbasca, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,09 km (2025), pe locul 1.680 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Corbasca?
În Corbasca, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 17 ‰ (2024), pe locul 3.126 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Corbasca?
Cele mai apropiate de Corbasca sunt: Huruiești (6,7 km), Găiceana (6,8 km), Tătărăști (7,5 km), Pâncești (9,9 km), Dealu Morii (9,9 km).