Stănișești: populație și statistici
Stănișești are o populație de 4.450 (2026), pe o suprafață de 81,1 km², cu o densitate a populației de 54,9 loc./km². Se află pe locul 907 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.450
- 81,1 km²
- 55 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Stănișești ocupă locul 45 (număr de localități: 93).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,22 ‰ în Stănișești, față de o medie de 1,28 ‰ în județul Bacău și 1,87 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,22 ‰ în Stănișești, față de o medie de 1,61 ‰ în județul Bacău și 3,53 ‰ la nivel național.
Stănișești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 30).
Stănișești în cifre
Unde se află Stănișești?
Populația din Stănișești în timp
Populația localității Stănișești a fost de 4.746 în 2016 și de 4.450 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.568 |
| 2022 | 4.525 |
| 2023 | 4.470 |
| 2024 | 4.458 |
| 2025 | 4.434 |
| 2026 | 4.450 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.353.
- Cea mai apropiată localitate este Răchitoasa, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Letea Veche (populație: 8.081), la 31 km distanță.
Toți indicatorii pentru Stănișești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stănișești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.710 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 185 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.324 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stănișești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,22 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.396 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.035 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 918 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 457,3 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.932 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 34,9 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 3.025 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Stănișești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,7 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.876 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,90 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.632 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stănișești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 36 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Stănișești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.669 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.606 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.937 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Stănișești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 136 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 473 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Stănișești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 29,9%
- Transport și depozitare20 · 17,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 10,3%
- Construcții10 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante10 · 8,5%
- Industria prelucrătoare7 · 6,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 6,0%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 25,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 16,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 14,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții10 · 8,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 8,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 6,0%
- Construcții de clădiri5 · 4,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi5 · 4,3%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Stănișești?
Populația localității Stănișești este de 4.450 (2026), pe locul 907 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stănișești?
Stănișești are o suprafață de 81,1 km², cu o densitate a populației de 55 loc./km².
Populația din Stănișești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stănișești a trecut de la 4.746 la 4.450, adică o variație de −6,2%.
Unde se află Stănișești?
Stănișești se află în județul Bacău. Latitudine 46,434, longitudine 27,314.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stănișești?
În Stănișești, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,22 ‰ (2025), pe locul 2.396 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stănișești?
În Stănișești, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,22 ‰ (2024), pe locul 2.669 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Stănișești?
Cele mai apropiate de Stănișești sunt: Răchitoasa (4,1 km), Vultureni (4,4 km), Oncești (6,5 km), Puiești (12 km), Găiceana (13 km).