Pâncești (Bacău): populație și statistici
Pâncești are o populație de 4.136 (2026), pe o suprafață de 70,5 km², cu o densitate a populației de 58,7 loc./km². Se află pe locul 1.024 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.136
- 70,5 km²
- 59 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Pâncești ocupă locul 53 (număr de localități: 93).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,05 km în Pâncești, față de o medie de 2,07 km în județul Bacău și 3,05 km la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,4% în Pâncești, față de o medie de 0,7% în județul Bacău și 2,0% la nivel național.
Pâncești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 31).
Pâncești în cifre
Unde se află Pâncești?
localități vecine
- Horgești6,3 km · 5.959
- Găiceana8,4 km · 2.560
- Corbasca9,9 km · 5.300
- Gioseni10 km · 4.175
- Parava12 km · 3.280
- Orbeni12 km · 3.750
- Parincea13 km · 3.414
- Vultureni13 km · 1.726
Toate localitățile din județul Bacău
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Pâncești în timp
Populația localității Pâncești a fost de 4.430 în 2016 și de 4.136 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.299 |
| 2022 | 4.260 |
| 2023 | 4.215 |
| 2024 | 4.184 |
| 2025 | 4.165 |
| 2026 | 4.136 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.870.
- Cea mai apropiată localitate este Horgești, la 6,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cleja (populație: 6.613), la 16 km distanță.
Toți indicatorii pentru Pâncești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Pâncești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.531 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.765 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.136 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Pâncești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,98 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 1.288 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.792 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 1.154 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 433,3 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.241 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,2 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.831 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Pâncești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,3 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.894 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,21 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.385 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Pâncești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Pâncești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,3 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 925 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,05 km | 2,07 km | 4,05 km | pe locul 1.689 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Pâncești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.626 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.552 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,73 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 508 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Pâncești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 84 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.875 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Pâncești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor38 · 26,8%
- Transport și depozitare22 · 15,5%
- Construcții12 · 8,5%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 8,5%
- Industria prelucrătoare11 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante10 · 7,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 4,9%
- Informații și comunicații6 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 21,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 13,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 10,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 10,6%
- Lucrări speciale de construcții10 · 7,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 7,0%
- Construcții de clădiri9 · 6,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 4,9%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 4,2%
- Activități poștale și de curier6 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Pâncești?
Populația localității Pâncești este de 4.136 (2026), pe locul 1.024 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Pâncești?
Pâncești are o suprafață de 70,5 km², cu o densitate a populației de 59 loc./km².
Populația din Pâncești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Pâncești a trecut de la 4.430 la 4.136, adică o variație de −6,6%.
Unde se află Pâncești?
Pâncești se află în județul Bacău. Latitudine 46,365, longitudine 27,117.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pâncești?
În Pâncești, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,05 km (2025), pe locul 1.689 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Pâncești?
În Pâncești, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,4% (2026), pe locul 2.971 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Pâncești?
Cele mai apropiate de Pâncești sunt: Horgești (6,3 km), Găiceana (8,4 km), Corbasca (9,9 km), Gioseni (10 km), Parava (12 km).