Tamași: populație și statistici
Tamași are o populație de 3.260 (2026), pe o suprafață de 46,4 km², cu o densitate a populației de 70,2 loc./km². Se află pe locul 1.419 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.260
- 46,4 km²
- 70 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Tamași ocupă locul 64 (număr de localități: 93).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,2% în Tamași, față de o medie de 0,7% în județul Bacău și 2,0% la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 363,5 ‰ în Tamași, față de o medie de 421,9 ‰ în județul Bacău și 470,2 ‰ la nivel național.
Tamași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 29).
Tamași în cifre
Unde se află Tamași?
Populația din Tamași în timp
Populația localității Tamași a fost de 3.105 în 2016 și de 3.260 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.150 |
| 2022 | 3.182 |
| 2023 | 3.196 |
| 2024 | 3.214 |
| 2025 | 3.245 |
| 2026 | 3.260 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.504.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Nicolae Bălcescu (populație: 10.009), la 7,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tamași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tamași | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,6 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 510 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.997 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.312 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.885 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tamași | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,12 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 2.026 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,92 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.718 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.185 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 2.098 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 363,5 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.948 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,9 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.154 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Tamași | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,1 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.587 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.122 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tamași | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 40 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.605 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,2% | 0,7% | 2,3% | pe locul 3.073 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tamași | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,7 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.132 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,28 km | 2,07 km | 4,05 km | pe locul 1.020 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Tamași | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tamași | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 105 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.096 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tamași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 20,9%
- Transport și depozitare25 · 14,5%
- Industria prelucrătoare19 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 9,9%
- Construcții16 · 9,3%
- Alte activități de servicii12 · 7,0%
- Hoteluri și restaurante9 · 5,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 16,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 11,6%
- Lucrări speciale de construcții15 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 7,0%
- Construcții de clădiri10 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 5,2%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 4,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi8 · 4,7%
- Alte activități de servicii personale7 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tamași?
Populația localității Tamași este de 3.260 (2026), pe locul 1.419 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tamași?
Tamași are o suprafață de 46,4 km², cu o densitate a populației de 70 loc./km².
Populația din Tamași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tamași a trecut de la 3.105 la 3.260, adică o variație de +5,0%.
Unde se află Tamași?
Tamași se află în județul Bacău. Latitudine 46,483, longitudine 26,983.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Tamași?
În Tamași, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,2% (2026), pe locul 3.073 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tamași?
În Tamași, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 363,5 ‰ (2025), pe locul 2.948 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Tamași?
Cele mai apropiate de Tamași sunt: Nicolae Bălcescu (7,7 km), Gioseni (7,7 km), Letea Veche (7,8 km), Faraoani (8,5 km), Parincea (8,9 km).