Gura Văii: populație și statistici
Gura Văii are o populație de 4.646 (2026), pe o suprafață de 70,1 km², cu o densitate a populației de 66,3 loc./km². Se află pe locul 848 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.646
- 70,1 km²
- 66 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Gura Văii ocupă locul 41 (număr de localități: 93).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Gura Văii, față de o medie de 0,42 ‰ în județul Bacău și 1,08 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 28 ‰ în Gura Văii, față de o medie de 174 ‰ în județul Bacău și 252 ‰ la nivel național.
Gura Văii: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 34).
Gura Văii în cifre
Unde se află Gura Văii?
Populația din Gura Văii în timp
Populația localității Gura Văii a fost de 5.289 în 2016 și de 4.646 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.988 |
| 2022 | 4.882 |
| 2023 | 4.820 |
| 2024 | 4.761 |
| 2025 | 4.676 |
| 2026 | 4.646 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.819.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Răcăciuni (populație: 8.112), la 7,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gura Văii
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gura Văii | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,7 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.073 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.504 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.544 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gura Văii | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,07 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 894 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,01 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 554 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.130 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 845 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 458,5 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.914 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,5 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.033 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,08 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.091 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Gura Văii | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,3 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.894 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,51 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.140 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gura Văii | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 28 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.979 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gura Văii | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,6 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.195 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Gura Văii | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.669 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.606 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gura Văii | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.994 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gura Văii
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 22,5%
- Industria prelucrătoare17 · 10,6%
- Transport și depozitare17 · 10,6%
- Construcții16 · 10,0%
- Hoteluri și restaurante14 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 8,8%
- Alte activități de servicii8 · 5,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 21,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții15 · 9,4%
- Construcții de clădiri13 · 8,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 8,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 5,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 5,6%
- Lucrări de geniu civil8 · 5,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gura Văii?
Populația localității Gura Văii este de 4.646 (2026), pe locul 848 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gura Văii?
Gura Văii are o suprafață de 70,1 km², cu o densitate a populației de 66 loc./km².
Populația din Gura Văii crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gura Văii a trecut de la 5.289 la 4.646, adică o variație de −12,2%.
Unde se află Gura Văii?
Gura Văii se află în județul Bacău. Latitudine 46,284, longitudine 26,869.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Văii?
În Gura Văii, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Văii?
În Gura Văii, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 28 ‰ (2024), pe locul 2.979 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Gura Văii?
Cele mai apropiate de Gura Văii sunt: Răcăciuni (7,4 km), Onești (8,7 km), Parava (10 km), Ștefan cel Mare (11 km), Orbeni (11 km).