Berești-Tazlău: populație și statistici
Berești-Tazlău are o populație de 5.340 (2026), pe o suprafață de 66,7 km², cu o densitate a populației de 80,0 loc./km². Se află pe locul 663 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.340
- 66,7 km²
- 80 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Berești-Tazlău ocupă locul 29 (număr de localități: 93).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Berești-Tazlău, față de o medie de 0,42 ‰ în județul Bacău și 1,08 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,37 ‰ în Berești-Tazlău, față de o medie de 1,56 ‰ în județul Bacău și 3,20 ‰ la nivel național.
Berești-Tazlău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 40).
Berești-Tazlău în cifre
Unde se află Berești-Tazlău?
Populația din Berești-Tazlău în timp
Populația localității Berești-Tazlău a fost de 5.739 în 2016 și de 5.340 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.459 |
| 2022 | 5.442 |
| 2023 | 5.434 |
| 2024 | 5.404 |
| 2025 | 5.406 |
| 2026 | 5.340 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Berești-Tazlău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Berești-Tazlău | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.668 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.384 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Berești-Tazlău | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,12 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.535 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.232 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 769 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 418,0 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.452 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,2 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.588 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,37 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.700 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Berești-Tazlău | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,3 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.725 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,50 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.153 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Berești-Tazlău | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 55 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.036 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Berești-Tazlău | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 30 ‰ | 411 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.039 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 932 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Berești-Tazlău | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.103 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.942 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Berești-Tazlău | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Berești-Tazlău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor58 · 26,0%
- Transport și depozitare34 · 15,2%
- Construcții27 · 12,1%
- Hoteluri și restaurante22 · 9,9%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 7,2%
- Industria prelucrătoare14 · 6,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 4,9%
- Alte activități de servicii10 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 17,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte33 · 14,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 14,3%
- Lucrări speciale de construcții27 · 12,1%
- Construcții de clădiri25 · 11,2%
- Lucrări de geniu civil22 · 9,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 9,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 5,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 4,9%
- Activități de închiriere și leasing8 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Berești-Tazlău?
Populația localității Berești-Tazlău este de 5.340 (2026), pe locul 663 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Berești-Tazlău?
Berești-Tazlău are o suprafață de 66,7 km², cu o densitate a populației de 80 loc./km².
Populația din Berești-Tazlău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Berești-Tazlău a trecut de la 5.739 la 5.340, adică o variație de −7,0%.
Unde se află Berești-Tazlău?
Berești-Tazlău se află în județul Bacău. Latitudine 46,467, longitudine 26,667.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Berești-Tazlău?
În Berești-Tazlău, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Berești-Tazlău?
În Berești-Tazlău, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,37 ‰ (2025), pe locul 1.700 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Berești-Tazlău?
Cele mai apropiate de Berești-Tazlău sunt: Sănduleni (5,6 km), Berzunți (7,8 km), Poduri (8,3 km), Strugari (8,5 km), Ardeoani (9,0 km).