Mănăstirea Cașin: populație și statistici
Mănăstirea Cașin are o populație de 5.065 (2026), pe o suprafață de 245,9 km², cu o densitate a populației de 20,6 loc./km². Se află pe locul 734 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.065
- 245,9 km²
- 21 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Mănăstirea Cașin ocupă locul 36 (număr de localități: 93).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 0,30 km în Mănăstirea Cașin, față de o medie de 3,43 km în județul Bacău și 4,84 km la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,10 km în Mănăstirea Cașin, față de o medie de 2,07 km în județul Bacău și 3,05 km la nivel național.
Mănăstirea Cașin: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 51).
Mănăstirea Cașin în cifre
Unde se află Mănăstirea Cașin?
Populația din Mănăstirea Cașin în timp
Populația localității Mănăstirea Cașin a fost de 5.521 în 2016 și de 5.065 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.338 |
| 2022 | 5.282 |
| 2023 | 5.167 |
| 2024 | 5.138 |
| 2025 | 5.119 |
| 2026 | 5.065 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bacău pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 34.445.
- Densitatea populației sale este de 4,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cașin, la 7,0 km.
Toți indicatorii pentru Mănăstirea Cașin
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mănăstirea Cașin | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.377 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mănăstirea Cașin | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 0,30 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 2.718 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,97 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 974 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.951 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 1.004 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 385,2 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.805 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 71,4 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 127 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Mănăstirea Cașin | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,0 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.500 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,59 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.856 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mănăstirea Cașin | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 58 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.945 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mănăstirea Cașin | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,10 km | 2,07 km | 4,05 km | pe locul 1.677 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mănăstirea Cașin | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.004 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mănăstirea Cașin | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 75 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.249 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mănăstirea Cașin
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor65 · 22,5%
- Transport și depozitare41 · 14,2%
- Industria prelucrătoare32 · 11,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit24 · 8,3%
- Construcții24 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport22 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante21 · 7,3%
- Alte activități de servicii16 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 17,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 11,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 11,4%
- Lucrări speciale de construcții24 · 8,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi22 · 7,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 6,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră18 · 6,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)17 · 5,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi17 · 5,9%
- Construcții de clădiri14 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mănăstirea Cașin?
Populația localității Mănăstirea Cașin este de 5.065 (2026), pe locul 734 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mănăstirea Cașin?
Mănăstirea Cașin are o suprafață de 245,9 km², cu o densitate a populației de 21 loc./km².
Populația din Mănăstirea Cașin crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mănăstirea Cașin a trecut de la 5.521 la 5.065, adică o variație de −8,3%.
Unde se află Mănăstirea Cașin?
Mănăstirea Cașin se află în județul Bacău. Latitudine 46,152, longitudine 26,691.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mănăstirea Cașin?
În Mănăstirea Cașin, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 0,30 km (2025), pe locul 2.718 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mănăstirea Cașin?
În Mănăstirea Cașin, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,10 km (2025), pe locul 1.677 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Mănăstirea Cașin?
Cele mai apropiate de Mănăstirea Cașin sunt: Cașin (7,0 km), Bogdănești (7,2 km), Oituz (7,8 km), Buciumi (8,9 km), Pârgărești (10 km).