Ștefan cel Mare (Bacău): populație și statistici
Ștefan cel Mare are o populație de 5.263 (2026), pe o suprafață de 71,3 km², cu o densitate a populației de 73,8 loc./km². Se află pe locul 681 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: +0,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.263
- 71,3 km²
- 74 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Ștefan cel Mare ocupă locul 32 (număr de localități: 93).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,19 ‰ în Ștefan cel Mare, față de o medie de 1,61 ‰ în județul Bacău și 3,53 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 2,28 km în Ștefan cel Mare, față de o medie de 3,43 km în județul Bacău și 4,84 km la nivel național.
Ștefan cel Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 42).
Ștefan cel Mare în cifre
Unde se află Ștefan cel Mare?
Populația din Ștefan cel Mare în timp
Populația localității Ștefan cel Mare a fost de 5.256 în 2016 și de 5.263 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.220 |
| 2022 | 5.202 |
| 2023 | 5.237 |
| 2024 | 5.254 |
| 2025 | 5.282 |
| 2026 | 5.263 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.992.
- Cea mai apropiată localitate este Căiuți, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Onești (populație: 46.776), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ștefan cel Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ștefan cel Mare | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.068 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.400 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 206 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.812 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ștefan cel Mare | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,28 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 2.560 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,95 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.689 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.214 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 785 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 420,7 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.417 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,5 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.495 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ștefan cel Mare | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,4 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.835 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,76 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.739 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ștefan cel Mare | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 36 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,6% | 0,7% | 2,3% | pe locul 588 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ștefan cel Mare | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 17 ‰ | 411 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.115 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 858 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ștefan cel Mare | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 7,4 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.467 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ștefan cel Mare | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.726 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.677 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ștefan cel Mare | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 120 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 704 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ștefan cel Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor49 · 19,8%
- Transport și depozitare31 · 12,6%
- Activități administrative și servicii de suport25 · 10,1%
- Industria prelucrătoare23 · 9,3%
- Construcții22 · 8,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 6,1%
- Alte activități de servicii15 · 6,1%
- Hoteluri și restaurante14 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 17,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 13,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 12,6%
- Lucrări speciale de construcții21 · 8,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 7,3%
- Construcții de clădiri16 · 6,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 5,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi14 · 5,7%
- Lucrări de geniu civil13 · 5,3%
- Alte activități de servicii personale11 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ștefan cel Mare?
Populația localității Ștefan cel Mare este de 5.263 (2026), pe locul 681 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ștefan cel Mare?
Ștefan cel Mare are o suprafață de 71,3 km², cu o densitate a populației de 74 loc./km².
Populația din Ștefan cel Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ștefan cel Mare a trecut de la 5.256 la 5.263, adică o variație de +0,1%.
Unde se află Ștefan cel Mare?
Ștefan cel Mare se află în județul Bacău. Latitudine 46,182, longitudine 26,864.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștefan cel Mare?
În Ștefan cel Mare, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,19 ‰ (2024), pe locul 2.726 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștefan cel Mare?
În Ștefan cel Mare, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 2,28 km (2025), pe locul 2.560 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Ștefan cel Mare?
Cele mai apropiate de Ștefan cel Mare sunt: Căiuți (5,3 km), Buciumi (6,5 km), Cașin (9,0 km), Coțofănești (9,8 km), Onești (11 km).