Solonț: populație și statistici
Solonț are o populație de 3.200 (2026), pe o suprafață de 52,3 km², cu o densitate a populației de 61,2 loc./km². Se află pe locul 1.447 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.200
- 52,3 km²
- 61 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Solonț ocupă locul 65 (număr de localități: 93).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Solonț, față de o medie de 0,42 ‰ în județul Bacău și 1,08 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 12,2 ‰ în Solonț, față de o medie de 34,3 ‰ în județul Bacău și 60,3 ‰ la nivel național.
Solonț: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 14).
Solonț în cifre
Unde se află Solonț?
localități vecine
- Măgirești4,4 km · 3.893
- Ardeoani6,6 km · 2.294
- Zemeș7,0 km · 4.399
- Moinești7,4 km · 22.332
- Pârjol9,2 km · 5.800
- Balcani9,6 km · 7.273
- Poduri11 km · 7.688
- Scorțeni13 km · 2.809
Toate localitățile din județul Bacău
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Solonț în timp
Populația localității Solonț a fost de 3.681 în 2016 și de 3.200 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.433 |
| 2022 | 3.399 |
| 2023 | 3.361 |
| 2024 | 3.323 |
| 2025 | 3.284 |
| 2026 | 3.200 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.322.
- Cea mai apropiată localitate este Măgirești, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Moinești (populație: 22.332), la 7,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Solonț
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Solonț | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.431 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,8 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 350 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,1 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.830 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,7 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 335 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Solonț | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,88 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.024 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.430 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 1.651 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 446,9 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.048 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,4 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 831 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,19 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 583 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Solonț | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,88 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 532 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 83 m³ | 5.702 m³ | 325.688 m³ | pe locul 895 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Solonț | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 12,2 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.957 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,25 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.358 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Solonț | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 36 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Solonț | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Solonț | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 88 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.700 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Solonț
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor21 · 25,0%
- Construcții13 · 15,5%
- Transport și depozitare13 · 15,5%
- Hoteluri și restaurante13 · 15,5%
- Arte, spectacole și activități recreative7 · 8,3%
- Industria prelucrătoare5 · 6,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 3,6%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 3,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 16,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 15,5%
- Lucrări speciale de construcții12 · 14,3%
- Construcții de clădiri10 · 11,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 11,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 11,9%
- Activități sportive, de agrement și recreative7 · 8,3%
- Lucrări de geniu civil6 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 7,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Solonț?
Populația localității Solonț este de 3.200 (2026), pe locul 1.447 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Solonț?
Solonț are o suprafață de 52,3 km², cu o densitate a populației de 61 loc./km².
Populația din Solonț crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Solonț a trecut de la 3.681 la 3.200, adică o variație de −13,1%.
Unde se află Solonț?
Solonț se află în județul Bacău. Latitudine 46,550, longitudine 26,517.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Solonț?
În Solonț, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Solonț?
În Solonț, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 12,2 ‰ (2026), pe locul 2.957 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Solonț?
Cele mai apropiate de Solonț sunt: Măgirești (4,4 km), Ardeoani (6,6 km), Zemeș (7,0 km), Moinești (7,4 km), Pârjol (9,2 km).