Sănduleni: populație și statistici
Sănduleni are o populație de 4.336 (2026), pe o suprafață de 43,3 km², cu o densitate a populației de 100 loc./km². Se află pe locul 943 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.336
- 43,3 km²
- 100 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Sănduleni ocupă locul 48 (număr de localități: 93).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,23 ‰ în Sănduleni, față de o medie de 1,61 ‰ în județul Bacău și 3,53 ‰ la nivel național.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 0,0 în Sănduleni, față de o medie de 0,8 înnoptări în județul Bacău și 2,0 înnoptări la nivel național.
Sănduleni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 27).
Sănduleni în cifre
Unde se află Sănduleni?
Populația din Sănduleni în timp
Populația localității Sănduleni a fost de 4.677 în 2016 și de 4.336 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.611 |
| 2022 | 4.528 |
| 2023 | 4.478 |
| 2024 | 4.453 |
| 2025 | 4.401 |
| 2026 | 4.336 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.060.
- Cea mai apropiată localitate este Livezi, la 4,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Nicolae Bălcescu (populație: 10.009), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sănduleni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sănduleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.836 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.225 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sănduleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,96 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 1.291 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,69 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.957 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.683 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 1.281 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 388,1 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.779 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,2 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.077 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,46 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.591 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sănduleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,4 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.891 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,85 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.807 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sănduleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 32 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sănduleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 28 ‰ | 411 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.049 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 816 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sănduleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,8 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.126 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,04 km | 2,07 km | 4,05 km | pe locul 1.079 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sănduleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.650 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.580 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sănduleni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sănduleni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 21,6%
- Transport și depozitare22 · 14,9%
- Construcții19 · 12,8%
- Industria prelucrătoare14 · 9,5%
- Hoteluri și restaurante12 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 5,4%
- Arte, spectacole și activități recreative8 · 5,4%
- Informații și comunicații7 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 18,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 12,2%
- Construcții de clădiri17 · 11,5%
- Lucrări speciale de construcții17 · 11,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 11,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 9,5%
- Lucrări de geniu civil12 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 8,1%
- Alte activități de fabricație5 · 3,4%
- Activități poștale și de curier5 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sănduleni?
Populația localității Sănduleni este de 4.336 (2026), pe locul 943 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sănduleni?
Sănduleni are o suprafață de 43,3 km², cu o densitate a populației de 100 loc./km².
Populația din Sănduleni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sănduleni a trecut de la 4.677 la 4.336, adică o variație de −7,3%.
Unde se află Sănduleni?
Sănduleni se află în județul Bacău. Latitudine 46,443, longitudine 26,730.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sănduleni?
În Sănduleni, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,23 ‰ (2024), pe locul 2.650 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Sănduleni?
În Sănduleni, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 0,0 înnoptări (2025), pe locul 1.070 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Care localități se învecinează cu Sănduleni?
Cele mai apropiate de Sănduleni sunt: Livezi (4,8 km), Berești-Tazlău (5,6 km), Berzunți (8,8 km), Strugari (8,9 km), Helegiu (10 km).