Ghimeș-Făget: populație și statistici
Ghimeș-Făget are o populație de 4.679 (2026), pe o suprafață de 164,3 km², cu o densitate a populației de 28,5 loc./km². Se află pe locul 841 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.679
- 164,3 km²
- 28 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Ghimeș-Făget ocupă locul 40 (număr de localități: 93).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,21 ‰ în Ghimeș-Făget, față de o medie de 1,28 ‰ în județul Bacău și 1,87 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Ghimeș-Făget, față de o medie de 0,42 ‰ în județul Bacău și 1,08 ‰ la nivel național.
Ghimeș-Făget: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 57).
Ghimeș-Făget în cifre
Unde se află Ghimeș-Făget?
Populația din Ghimeș-Făget în timp
Populația localității Ghimeș-Făget a fost de 4.910 în 2016 și de 4.679 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.746 |
| 2022 | 4.749 |
| 2023 | 4.704 |
| 2024 | 4.685 |
| 2025 | 4.690 |
| 2026 | 4.679 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 23.014.
- Densitatea populației sale este de 3,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Lunca de Jos, la 5,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bălan (populație: 7.129), la 21 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ghimeș-Făget
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ghimeș-Făget | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.794 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 404 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.812 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ghimeș-Făget | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,49 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 2.153 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,21 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.402 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.075 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 884 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 443,5 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.103 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,9 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.751 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ghimeș-Făget | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,2 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.483 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,64 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.825 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ghimeș-Făget | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 95 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.093 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ghimeș-Făget | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 411 ‰ | 200 ‰ | pe locul 882 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,8 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.154 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ghimeș-Făget | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,0 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.224 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ghimeș-Făget | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.629 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ghimeș-Făget | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 197 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 123 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,3 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.157 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ghimeș-Făget
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor79 · 26,0%
- Industria prelucrătoare46 · 15,1%
- Transport și depozitare43 · 14,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit31 · 10,2%
- Hoteluri și restaurante25 · 8,2%
- Construcții16 · 5,3%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 5,3%
- Alte activități de servicii14 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 18,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor53 · 17,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 11,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)33 · 10,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră30 · 9,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi23 · 7,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 7,6%
- Lucrări speciale de construcții16 · 5,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare11 · 3,6%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice10 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ghimeș-Făget?
Populația localității Ghimeș-Făget este de 4.679 (2026), pe locul 841 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ghimeș-Făget?
Ghimeș-Făget are o suprafață de 164,3 km², cu o densitate a populației de 28 loc./km².
Populația din Ghimeș-Făget crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ghimeș-Făget a trecut de la 4.910 la 4.679, adică o variație de −4,7%.
Unde se află Ghimeș-Făget?
Ghimeș-Făget se află în județul Bacău. Latitudine 46,583, longitudine 26,067.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ghimeș-Făget?
În Ghimeș-Făget, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,21 ‰ (2025), pe locul 2.402 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ghimeș-Făget?
În Ghimeș-Făget, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Ghimeș-Făget?
Cele mai apropiate de Ghimeș-Făget sunt: Lunca de Jos (5,5 km), Palanca (6,7 km), Lunca de Sus (11 km), Brusturoasa (13 km), Agăș (16 km).