Orbeni: populație și statistici
Orbeni are o populație de 3.750 (2026), pe o suprafață de 57,1 km², cu o densitate a populației de 65,7 loc./km². Se află pe locul 1.176 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.750
- 57,1 km²
- 66 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Orbeni ocupă locul 55 (număr de localități: 93).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,27 ‰ în Orbeni, față de o medie de 1,28 ‰ în județul Bacău și 1,87 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 25 ‰ în Orbeni, față de o medie de 174 ‰ în județul Bacău și 252 ‰ la nivel național.
Orbeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 31).
Orbeni în cifre
Unde se află Orbeni?
Populația din Orbeni în timp
Populația localității Orbeni a fost de 3.963 în 2016 și de 3.750 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.834 |
| 2022 | 3.780 |
| 2023 | 3.783 |
| 2024 | 3.782 |
| 2025 | 3.768 |
| 2026 | 3.750 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.999.
- Cea mai apropiată localitate este Parava, la 2,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sascut (populație: 9.393), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Orbeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Orbeni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.508 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.615 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.826 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.038 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Orbeni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,93 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 1.533 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.364 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.702 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 1.255 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 453,9 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.974 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 33,1 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 3.080 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,80 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.284 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Orbeni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,29 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 485 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 94 m³ | 5.702 m³ | 325.688 m³ | pe locul 872 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Orbeni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,9 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.510 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,07 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.490 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Orbeni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 25 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.044 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Orbeni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 47 ‰ | 411 ‰ | 200 ‰ | pe locul 966 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 888 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Orbeni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.807 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Orbeni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 102 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.185 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Orbeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor43 · 26,5%
- Transport și depozitare25 · 15,4%
- Construcții13 · 8,0%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 6,8%
- Hoteluri și restaurante10 · 6,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 5,6%
- Industria prelucrătoare7 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 19,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 16,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 14,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 7,4%
- Lucrări speciale de construcții11 · 6,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 6,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi10 · 6,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 5,6%
- Construcții de clădiri9 · 5,6%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice6 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Orbeni?
Populația localității Orbeni este de 3.750 (2026), pe locul 1.176 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Orbeni?
Orbeni are o suprafață de 57,1 km², cu o densitate a populației de 66 loc./km².
Populația din Orbeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Orbeni a trecut de la 3.963 la 3.750, adică o variație de −5,4%.
Unde se află Orbeni?
Orbeni se află în județul Bacău. Latitudine 46,283, longitudine 27,017.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Orbeni?
În Orbeni, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,27 ‰ (2025), pe locul 2.364 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Orbeni?
În Orbeni, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 25 ‰ (2024), pe locul 3.044 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Orbeni?
Cele mai apropiate de Orbeni sunt: Parava (2,3 km), Valea Seacă (5,7 km), Gura Văii (11 km), Corbasca (12 km), Sascut (12 km).