Glăvănești: populație și statistici
Glăvănești are o populație de 2.880 (2026), pe o suprafață de 67,2 km², cu o densitate a populației de 42,9 loc./km². Se află pe locul 1.663 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.880
- 67,2 km²
- 43 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Glăvănești ocupă locul 71 (număr de localități: 93).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Glăvănești, față de o medie de 0,42 ‰ în județul Bacău și 1,08 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 12,8 ‰ în Glăvănești, față de o medie de 34,3 ‰ în județul Bacău și 60,3 ‰ la nivel național.
Glăvănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 18).
Glăvănești în cifre
Unde se află Glăvănești?
Populația din Glăvănești în timp
Populația localității Glăvănești a fost de 3.382 în 2016 și de 2.880 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.148 |
| 2022 | 3.082 |
| 2023 | 3.011 |
| 2024 | 2.975 |
| 2025 | 2.933 |
| 2026 | 2.880 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.413.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dealu Morii, la 7,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Podu Turcului (populație: 4.499), la 7,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Glăvănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Glăvănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.850 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,3 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 399 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,5 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.693 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 857 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Glăvănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,15 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 1.731 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.535 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 1.472 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 533,0 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.070 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,2 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.077 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Glăvănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 12,8 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.919 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,39 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.244 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Glăvănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 66 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.697 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Glăvănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,7 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 908 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,03 km | 2,07 km | 4,05 km | pe locul 653 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Glăvănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Glăvănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Glăvănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor24 · 28,2%
- Transport și depozitare18 · 21,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 12,9%
- Construcții10 · 11,8%
- Industria prelucrătoare7 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante4 · 4,7%
- Alte activități de servicii4 · 4,7%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 21,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 18,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 17,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 12,9%
- Lucrări de geniu civil9 · 10,6%
- Lucrări speciale de construcții9 · 10,6%
- Construcții de clădiri8 · 9,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 5,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Glăvănești?
Populația localității Glăvănești este de 2.880 (2026), pe locul 1.663 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Glăvănești?
Glăvănești are o suprafață de 67,2 km², cu o densitate a populației de 43 loc./km².
Populația din Glăvănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Glăvănești a trecut de la 3.382 la 2.880, adică o variație de −14,8%.
Unde se află Glăvănești?
Glăvănești se află în județul Bacău. Latitudine 46,250, longitudine 27,383.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Glăvănești?
În Glăvănești, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Glăvănești?
În Glăvănești, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 12,8 ‰ (2026), pe locul 2.919 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Glăvănești?
Cele mai apropiate de Glăvănești sunt: Dealu Morii (7,5 km), Podu Turcului (7,5 km), Motoșeni (8,1 km), Boghești (9,4 km), Coroiești (10 km).