Ungureni (Bacău): populație și statistici
Ungureni are o populație de 3.686 (2026), pe o suprafață de 86,7 km², cu o densitate a populației de 42,5 loc./km². Se află pe locul 1.204 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.686
- 86,7 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Ungureni ocupă locul 56 (număr de localități: 93).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 20 ‰ în Ungureni, față de o medie de 174 ‰ în județul Bacău și 252 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Ungureni, față de o medie de 0,42 ‰ în județul Bacău și 1,08 ‰ la nivel național.
Ungureni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 24).
Ungureni în cifre
Unde se află Ungureni?
Populația din Ungureni în timp
Populația localității Ungureni a fost de 3.922 în 2016 și de 3.686 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.810 |
| 2022 | 3.788 |
| 2023 | 3.762 |
| 2024 | 3.762 |
| 2025 | 3.745 |
| 2026 | 3.686 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.146.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Parincea, la 4,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Letea Veche (populație: 8.081), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ungureni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ungureni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.582 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,1 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 426 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.275 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ungureni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,84 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 1.128 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.364 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.559 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 1.442 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 423,0 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.383 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,8 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.567 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.796 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ungureni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 11,7 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.976 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,81 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ungureni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 20 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.102 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,3% | 0,7% | 2,3% | pe locul 3.029 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ungureni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,2 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.715 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ungureni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ungureni | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 118 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ungureni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 31,1%
- Transport și depozitare19 · 21,1%
- Hoteluri și restaurante12 · 13,3%
- Construcții10 · 11,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 7,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 26,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 17,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 14,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 13,3%
- Lucrări speciale de construcții10 · 11,1%
- Construcții de clădiri9 · 10,0%
- Lucrări de geniu civil7 · 7,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 7,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 6,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ungureni?
Populația localității Ungureni este de 3.686 (2026), pe locul 1.204 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ungureni?
Ungureni are o suprafață de 86,7 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Ungureni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ungureni a trecut de la 3.922 la 3.686, adică o variație de −6,0%.
Unde se află Ungureni?
Ungureni se află în județul Bacău. Latitudine 46,526, longitudine 27,098.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ungureni?
În Ungureni, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 20 ‰ (2024), pe locul 3.102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ungureni?
În Ungureni, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Ungureni?
Cele mai apropiate de Ungureni sunt: Parincea (4,7 km), Filipeni (6,6 km), Buhoci (7,7 km), Tamași (10,0 km), Izvoru Berheciului (11 km).