Poduri: populație și statistici
Poduri are o populație de 7.688 (2026), pe o suprafață de 72,6 km², cu o densitate a populației de 106 loc./km². Se află pe locul 384 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.688
- 72,6 km²
- 106 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Poduri ocupă locul 16 (număr de localități: 93).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 0,01 km în Poduri, față de o medie de 3,26 km în județul Bacău și 3,48 km la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 1,0 ‰ în Poduri, față de o medie de 12,8 ‰ în județul Bacău și 29,5 ‰ la nivel național.
Poduri: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 62).
Poduri în cifre
Unde se află Poduri?
Populația din Poduri în timp
Populația localității Poduri a fost de 8.152 în 2016 și de 7.688 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.951 |
| 2022 | 7.871 |
| 2023 | 7.797 |
| 2024 | 7.752 |
| 2025 | 7.724 |
| 2026 | 7.688 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.174.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Moinești (populație: 22.332), la 5,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Poduri
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Poduri | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.993 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.740 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.660 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.885 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Poduri | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,34 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 2.553 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,60 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 692 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.109 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 426 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 404,4 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.618 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,9 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 580 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,65 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.409 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Poduri | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 0,01 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 1.006 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 2 m³ | 5.702 m³ | 325.688 m³ | pe locul 1.005 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Poduri | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,3 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.560 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,69 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.950 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Poduri | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 35 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.784 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Poduri | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 10 ‰ | 411 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.161 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,0 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.350 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Poduri | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,5 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.198 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Poduri | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,13 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.776 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,13 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.746 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Poduri | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,3 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.004 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Poduri
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor82 · 25,0%
- Transport și depozitare43 · 13,1%
- Activități administrative și servicii de suport31 · 9,5%
- Construcții30 · 9,1%
- Alte activități de servicii21 · 6,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice20 · 6,1%
- Industria prelucrătoare18 · 5,5%
- Hoteluri și restaurante16 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 18,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor45 · 13,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte36 · 11,0%
- Lucrări speciale de construcții27 · 8,2%
- Construcții de clădiri23 · 7,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi23 · 7,0%
- Lucrări de geniu civil18 · 5,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 4,9%
- Activități de închiriere și leasing14 · 4,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Poduri?
Populația localității Poduri este de 7.688 (2026), pe locul 384 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Poduri?
Poduri are o suprafață de 72,6 km², cu o densitate a populației de 106 loc./km².
Populația din Poduri crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Poduri a trecut de la 8.152 la 7.688, adică o variație de −5,7%.
Unde se află Poduri?
Poduri se află în județul Bacău. Latitudine 46,455, longitudine 26,560.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poduri?
În Poduri, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 0,01 km (2025), pe locul 1.006 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poduri?
În Poduri, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 1,0 ‰ (2025), pe locul 1.350 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Poduri?
Cele mai apropiate de Poduri sunt: Moinești (5,9 km), Măgirești (6,7 km), Berzunți (8,3 km), Berești-Tazlău (8,3 km), Ardeoani (9,3 km).