Itești: populație și statistici
Itești are o populație de 1.509 (2026), pe o suprafață de 30,2 km², cu o densitate a populației de 49,9 loc./km². Se află pe locul 2.722 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.509
- 30,2 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Itești ocupă locul 93 (număr de localități: 93).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Itești, față de o medie de 1,61 ‰ în județul Bacău și 3,53 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,3% în Itești, față de o medie de 0,7% în județul Bacău și 2,0% la nivel național.
Itești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Itești în cifre
Unde se află Itești?
Populația din Itești în timp
Populația localității Itești a fost de 1.499 în 2016 și de 1.509 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.517 |
| 2022 | 1.509 |
| 2023 | 1.489 |
| 2024 | 1.508 |
| 2025 | 1.502 |
| 2026 | 1.509 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bacău pentru „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.234.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Hemeiuș (populație: 7.832), la 3,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Itești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Itești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,2 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 323 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,9 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 942 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 496 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Itești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 16,04 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 292 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,98 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 368 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 727 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 2.898 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 481,8 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.624 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,7 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.078 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,31 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 331 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Itești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,2 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.137 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,33 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.292 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Itești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 84 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.283 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,3% | 0,7% | 2,3% | pe locul 3.029 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Itești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 19,9 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 480 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Itești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,9 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.925 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Itești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.784 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.756 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Itești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 76 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.204 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,6 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 458 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Itești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor24 · 21,6%
- Transport și depozitare16 · 14,4%
- Industria prelucrătoare10 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante10 · 9,0%
- Construcții8 · 7,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 6,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 5,4%
- Informații și comunicații6 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 17,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 14,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 13,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 9,0%
- Lucrări speciale de construcții8 · 7,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 5,4%
- Construcții de clădiri6 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil6 · 5,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare6 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Itești?
Populația localității Itești este de 1.509 (2026), pe locul 2.722 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Itești?
Itești are o suprafață de 30,2 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Itești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Itești a trecut de la 1.499 la 1.509, adică o variație de +0,7%.
Unde se află Itești?
Itești se află în județul Bacău. Latitudine 46,650, longitudine 26,867.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Itești?
În Itești, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Itești?
În Itești, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,3% (2026), pe locul 3.029 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Itești?
Cele mai apropiate de Itești sunt: Hemeiuș (3,9 km), Săucești (5,4 km), Gârleni (5,4 km), Berești-Bistrița (7,8 km), Bacău (8,3 km).