Izvoru Berheciului: populație și statistici
Izvoru Berheciului are o populație de 1.558 (2026), pe o suprafață de 57,5 km², cu o densitate a populației de 27,1 loc./km². Se află pe locul 2.683 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.558
- 57,5 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Izvoru Berheciului ocupă locul 91 (număr de localități: 93).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Izvoru Berheciului, față de o medie de 2,10 ‰ în județul Bacău și 3,92 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,1% în Izvoru Berheciului, față de o medie de 0,7% în județul Bacău și 2,0% la nivel național.
Izvoru Berheciului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 9).
Izvoru Berheciului în cifre
Unde se află Izvoru Berheciului?
Populația din Izvoru Berheciului în timp
Populația localității Izvoru Berheciului a fost de 1.688 în 2016 și de 1.558 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.597 |
| 2022 | 1.572 |
| 2023 | 1.593 |
| 2024 | 1.592 |
| 2025 | 1.568 |
| 2026 | 1.558 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.060.
- Densitatea populației sale este de 3,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Colonești, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dragomirești (populație: 4.822), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Izvoru Berheciului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Izvoru Berheciului | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.186 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,4 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 295 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Izvoru Berheciului | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,89 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 2.463 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 822 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 2.757 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 527,6 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.126 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 38,3 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.837 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,64 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.421 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Izvoru Berheciului | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 10,9 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.007 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Izvoru Berheciului | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 30 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,1% | 0,7% | 2,3% | pe locul 3.098 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Izvoru Berheciului | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 33,4 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 972 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,89 km | 2,07 km | 4,05 km | pe locul 1.113 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Izvoru Berheciului | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.055 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 634 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Izvoru Berheciului | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 123 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 646 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,4 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 501 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Izvoru Berheciului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor14 · 35,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 15,0%
- Construcții4 · 10,0%
- Transport și depozitare4 · 10,0%
- Hoteluri și restaurante4 · 10,0%
- Industria prelucrătoare3 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 7,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 22,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 17,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 15,0%
- Lucrări speciale de construcții4 · 10,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 10,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 10,0%
- Construcții de clădiri3 · 7,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte3 · 7,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Izvoru Berheciului?
Populația localității Izvoru Berheciului este de 1.558 (2026), pe locul 2.683 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Izvoru Berheciului?
Izvoru Berheciului are o suprafață de 57,5 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Izvoru Berheciului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Izvoru Berheciului a trecut de la 1.688 la 1.558, adică o variație de −7,7%.
Unde se află Izvoru Berheciului?
Izvoru Berheciului se află în județul Bacău. Latitudine 46,583, longitudine 27,217.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Izvoru Berheciului?
În Izvoru Berheciului, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2026), pe locul 3.005 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Izvoru Berheciului?
În Izvoru Berheciului, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,1% (2026), pe locul 3.098 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Izvoru Berheciului?
Cele mai apropiate de Izvoru Berheciului sunt: Colonești (5,2 km), Filipeni (6,1 km), Dragomirești (11 km), Plopana (11 km), Ungureni (11 km).