Huruiești: populație și statistici
Huruiești are o populație de 2.001 (2026), pe o suprafață de 55,4 km², cu o densitate a populației de 36,1 loc./km². Se află pe locul 2.332 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −17,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.001
- 55,4 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Huruiești ocupă locul 87 (număr de localități: 93).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Huruiești, față de o medie de 1,61 ‰ în județul Bacău și 3,53 ‰ la nivel național.
Huruiești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 14).
Huruiești în cifre
Unde se află Huruiești?
Populația din Huruiești în timp
Populația localității Huruiești a fost de 2.436 în 2016 și de 2.001 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.193 |
| 2022 | 2.167 |
| 2023 | 2.140 |
| 2024 | 2.084 |
| 2025 | 2.034 |
| 2026 | 2.001 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.756.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dealu Morii, la 3,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Corbasca (populație: 5.300), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Huruiești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Huruiești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.575 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,5 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 493 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.051 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,0 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 406 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Huruiești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,60 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 2.517 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.195 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 2.074 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 597,2 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 629 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,2 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 625 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Huruiești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,45 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 799 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 32 m³ | 5.702 m³ | 325.688 m³ | pe locul 962 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Huruiești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,0 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,50 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.153 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Huruiești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 37 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Huruiești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,0 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.224 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Huruiești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.784 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.756 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Huruiești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,0 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 867 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Huruiești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor19 · 25,0%
- Construcții13 · 17,1%
- Industria prelucrătoare9 · 11,8%
- Transport și depozitare8 · 10,5%
- Hoteluri și restaurante5 · 6,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 5,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 3,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 18,4%
- Lucrări speciale de construcții13 · 17,1%
- Construcții de clădiri11 · 14,5%
- Lucrări de geniu civil9 · 11,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 7,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 6,6%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 5,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 5,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management4 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Huruiești?
Populația localității Huruiești este de 2.001 (2026), pe locul 2.332 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Huruiești?
Huruiești are o suprafață de 55,4 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Huruiești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Huruiești a trecut de la 2.436 la 2.001, adică o variație de −17,9%.
Unde se află Huruiești?
Huruiești se află în județul Bacău. Latitudine 46,267, longitudine 27,250.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Huruiești?
În Huruiești, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Huruiești?
În Huruiești, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 32 m³ (2025), pe locul 962 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Care localități se învecinează cu Huruiești?
Cele mai apropiate de Huruiești sunt: Dealu Morii (3,7 km), Tătărăști (6,4 km), Corbasca (6,7 km), Găiceana (7,8 km), Glăvănești (10 km).