Comănești (Bacău): populație și statistici
Comănești are o populație de 21.898 (2026), pe o suprafață de 63,8 km², cu o densitate a populației de 343 loc./km². Se află pe locul 104 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 21.898
- 63,8 km²
- 343 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bacău după populație: Comănești ocupă locul 4 (număr de localități: 93).
Medici la 1 000 de locuitori: 3,84 ‰ în Comănești, față de o medie de 1,61 ‰ în județul Bacău și 3,53 ‰ la nivel național.
Comănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 374).
Comănești în cifre
Unde se află Comănești?
Populația din Comănești în timp
Populația localității Comănești a fost de 24.068 în 2016 și de 21.898 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 23.173 |
| 2022 | 22.887 |
| 2023 | 22.558 |
| 2024 | 22.314 |
| 2025 | 22.121 |
| 2026 | 21.898 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.931.
- Densitatea populației sale este de 3,8 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dărmănești, la 5,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Onești (populație: 46.776), la 31 km distanță.
Toți indicatorii pentru Comănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Comănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.558 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,7 ‰ | 20,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.469 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 11,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Comănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,45 km | 3,43 km | 7,67 km | pe locul 2.357 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,59 ‰ | 1,28 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.069 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 8.885 | 296.898 | 10.177.161 | pe locul 113 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 405,7 ‰ | 421,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.601 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,6 m² | 49,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.422 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,50 ‰ | 1,56 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.553 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Comănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 1,90 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 919 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 235 m³ | 5.702 m³ | 325.688 m³ | pe locul 572 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Comănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,0 ‰ | 34,3 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.078 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,19 ‰ | 2,10 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.505 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Comănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 172 ‰ | 174 ‰ | 71 ‰ | pe locul 491 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 0,7% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Comănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 0,8 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 173 ‰ | 411 ‰ | 200 ‰ | pe locul 672 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 12,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.104 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Comănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 38,0 m³ | 25,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 745 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,37 km | 2,07 km | 4,05 km | pe locul 1.475 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Comănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,84 ‰ | 1,61 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 92 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,34 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.942 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 773 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Comănești | Bacău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 158 ‰ | 135 ‰ | 91 ‰ | pe locul 279 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 2,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Comănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor488 · 24,3%
- Transport și depozitare217 · 10,8%
- Industria prelucrătoare201 · 10,0%
- Activități administrative și servicii de suport162 · 8,1%
- Construcții158 · 7,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice156 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante125 · 6,2%
- Alte activități de servicii104 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor374 · 18,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor255 · 12,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte161 · 8,0%
- Lucrări speciale de construcții153 · 7,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi118 · 5,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație111 · 5,5%
- Construcții de clădiri95 · 4,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi93 · 4,6%
- Tranzacții imobiliare86 · 4,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management78 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Comănești?
Populația localității Comănești este de 21.898 (2026), pe locul 104 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Comănești?
Comănești are o suprafață de 63,8 km², cu o densitate a populației de 343 loc./km².
Populația din Comănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Comănești a trecut de la 24.068 la 21.898, adică o variație de −9,0%.
Unde se află Comănești?
Comănești se află în județul Bacău. Latitudine 46,413, longitudine 26,436.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Comănești?
În Comănești, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 3,84 ‰ (2024), pe locul 92 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Comănești?
În Comănești, „Locuințe existente” se situează la 8.885 (2025), pe locul 113 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Comănești?
Cele mai apropiate de Comănești sunt: Dărmănești (5,8 km), Moinești (9,2 km), Poduri (11 km), Dofteana (12 km), Măgirești (13 km).