Ceptura: populație și statistici
Ceptura are o populație de 4.182 (2026), pe o suprafață de 47,0 km², cu o densitate a populației de 89,0 loc./km². Se află pe locul 1.003 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.182
- 47,0 km²
- 89 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Ceptura ocupă locul 55 (număr de localități: 104).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 75,5 m² în Ceptura, față de o medie de 50,6 m² în județul Prahova și 51,1 m² la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 347 ‰ în Ceptura, față de o medie de 246 ‰ în județul Prahova și 252 ‰ la nivel național.
Ceptura: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 72).
Ceptura în cifre
Unde se află Ceptura?
Populația din Ceptura în timp
Populația localității Ceptura a fost de 4.647 în 2016 și de 4.182 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.362 |
| 2022 | 4.292 |
| 2023 | 4.251 |
| 2024 | 4.233 |
| 2025 | 4.207 |
| 2026 | 4.182 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.583.
- Cea mai apropiată localitate este Fântânele, la 4,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Urlați (populație: 10.977), la 8,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ceptura
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ceptura | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.466 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.844 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.612 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ceptura | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,14 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 879 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,20 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.465 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.324 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 708 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 555,7 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 882 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 75,5 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 69 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,20 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.009 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Ceptura | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,54 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 219 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 511 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 148 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ceptura | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,5 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 981 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,11 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 869 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ceptura | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 347 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 109 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ceptura | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,5 înnoptări | 2,0 | 0,4 | pe locul 262 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.074 ‰ | 1.019 ‰ | 200 ‰ | pe locul 216 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 26,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 732 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ceptura | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,8 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.100 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,78 km | 2,89 km | 4,05 km | pe locul 909 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ceptura | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 839 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 432 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,96 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 259 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ceptura | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 88 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.700 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ceptura
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor95 · 21,7%
- Transport și depozitare52 · 11,9%
- Industria prelucrătoare48 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport46 · 10,5%
- Construcții44 · 10,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice28 · 6,4%
- Hoteluri și restaurante24 · 5,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor72 · 16,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor56 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte47 · 10,8%
- Lucrări speciale de construcții43 · 9,8%
- Construcții de clădiri29 · 6,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi24 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 4,8%
- Lucrări de geniu civil20 · 4,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 4,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ceptura?
Populația localității Ceptura este de 4.182 (2026), pe locul 1.003 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ceptura?
Ceptura are o suprafață de 47,0 km², cu o densitate a populației de 89 loc./km².
Populația din Ceptura crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ceptura a trecut de la 4.647 la 4.182, adică o variație de −10,0%.
Unde se află Ceptura?
Ceptura se află în județul Prahova. Latitudine 45,017, longitudine 26,333.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Ceptura?
În Ceptura, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 75,5 m² (2025), pe locul 69 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ceptura?
În Ceptura, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 347 ‰ (2024), pe locul 109 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Ceptura?
Cele mai apropiate de Ceptura sunt: Fântânele (4,3 km), Vadu Săpat (4,6 km), Colceag (7,5 km), Călugăreni (8,4 km), Iordăcheanu (8,4 km).