Sângeru: populație și statistici
Sângeru are o populație de 5.475 (2026), pe o suprafață de 39,9 km², cu o densitate a populației de 137 loc./km². Se află pe locul 643 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.475
- 39,9 km²
- 137 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Sângeru ocupă locul 34 (număr de localități: 104).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Sângeru, față de o medie de 1,78 ‰ în județul Prahova și 3,53 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,18 ‰ în Sângeru, față de o medie de 1,73 ‰ în județul Prahova și 1,87 ‰ la nivel național.
Sângeru: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 25).
Sângeru în cifre
Unde se află Sângeru?
Populația din Sângeru în timp
Populația localității Sângeru a fost de 5.543 în 2016 și de 5.475 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.509 |
| 2022 | 5.492 |
| 2023 | 5.472 |
| 2024 | 5.482 |
| 2025 | 5.475 |
| 2026 | 5.475 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.591.
- Cea mai apropiată localitate este Tătaru, la 3,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mizil (populație: 15.183), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sângeru
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sângeru | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.650 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 185 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.847 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sângeru | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,85 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.550 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,18 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.418 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.209 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 788 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 403,5 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.636 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,9 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.059 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Sângeru | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,2 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.900 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,91 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.623 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sângeru | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 33 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.845 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Sângeru | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,9 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.925 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Sângeru | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.784 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.756 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.034 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sângeru | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 139 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 439 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sângeru
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 20,6%
- Transport și depozitare25 · 15,6%
- Construcții24 · 15,0%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 10,0%
- Industria prelucrătoare11 · 6,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 6,2%
- Informații și comunicații9 · 5,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 15,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 14,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 14,4%
- Lucrări speciale de construcții21 · 13,1%
- Construcții de clădiri17 · 10,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 5,6%
- Lucrări de geniu civil8 · 5,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 4,4%
- Activități de editare6 · 3,8%
- Publicitate și activități de studiere a pieței6 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sângeru?
Populația localității Sângeru este de 5.475 (2026), pe locul 643 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sângeru?
Sângeru are o suprafață de 39,9 km², cu o densitate a populației de 137 loc./km².
Populația din Sângeru crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sângeru a trecut de la 5.543 la 5.475, adică o variație de −1,2%.
Unde se află Sângeru?
Sângeru se află în județul Prahova. Latitudine 45,137, longitudine 26,337.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sângeru?
În Sângeru, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sângeru?
În Sângeru, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,18 ‰ (2025), pe locul 2.418 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Sângeru?
Cele mai apropiate de Sângeru sunt: Tătaru (3,9 km), Salcia (5,2 km), Apostolache (6,2 km), Chiojdeanca (6,4 km), Lapoș (6,9 km).