Gura Vitioarei: populație și statistici
Gura Vitioarei are o populație de 5.695 (2026), pe o suprafață de 32,8 km², cu o densitate a populației de 174 loc./km². Se află pe locul 614 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.695
- 32,8 km²
- 174 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Gura Vitioarei ocupă locul 33 (număr de localități: 104).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,18 ‰ în Gura Vitioarei, față de o medie de 0,76 ‰ în județul Prahova și 1,08 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,8 în Gura Vitioarei, față de o medie de 3,0 la 10 000 loc. în județul Prahova și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Gura Vitioarei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 84).
Gura Vitioarei în cifre
Unde se află Gura Vitioarei?
Populația din Gura Vitioarei în timp
Populația localității Gura Vitioarei a fost de 6.082 în 2016 și de 5.695 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.962 |
| 2022 | 5.880 |
| 2023 | 5.814 |
| 2024 | 5.771 |
| 2025 | 5.710 |
| 2026 | 5.695 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.590.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vălenii de Munte (populație: 13.172), la 4,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gura Vitioarei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gura Vitioarei | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.531 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.483 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.332 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.010 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gura Vitioarei | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,92 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 2.070 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,46 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 742 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.706 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 539 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 475,2 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.709 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,3 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.936 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,81 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 420 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Gura Vitioarei | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,37 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 475 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 196 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 664 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Gura Vitioarei | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,5 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.345 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,51 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 667 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gura Vitioarei | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 42 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.529 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gura Vitioarei | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,6 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.470 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Gura Vitioarei | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.034 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gura Vitioarei | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 90 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.609 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gura Vitioarei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor113 · 24,2%
- Transport și depozitare80 · 17,2%
- Construcții47 · 10,1%
- Activități administrative și servicii de suport47 · 10,1%
- Industria prelucrătoare36 · 7,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice30 · 6,4%
- Hoteluri și restaurante23 · 4,9%
- Alte activități de servicii22 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor84 · 18,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor77 · 16,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte73 · 15,7%
- Lucrări speciale de construcții41 · 8,8%
- Construcții de clădiri35 · 7,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi30 · 6,4%
- Lucrări de geniu civil27 · 5,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi26 · 5,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 4,3%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră17 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gura Vitioarei?
Populația localității Gura Vitioarei este de 5.695 (2026), pe locul 614 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gura Vitioarei?
Gura Vitioarei are o suprafață de 32,8 km², cu o densitate a populației de 174 loc./km².
Populația din Gura Vitioarei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gura Vitioarei a trecut de la 6.082 la 5.695, adică o variație de −6,4%.
Unde se află Gura Vitioarei?
Gura Vitioarei se află în județul Prahova. Latitudine 45,150, longitudine 26,033.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Vitioarei?
În Gura Vitioarei, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,18 ‰ (2024), pe locul 2.034 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Vitioarei?
În Gura Vitioarei, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,8 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.760 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Gura Vitioarei?
Cele mai apropiate de Gura Vitioarei sunt: Vălenii de Munte (4,0 km), Gornet (4,5 km), Măgurele (6,2 km), Vărbilău (6,5 km), Predeal-Sărari (6,8 km).