Urlați: populație și statistici
Urlați are o populație de 10.977 (2026), pe o suprafață de 43,8 km², cu o densitate a populației de 250 loc./km². Se află pe locul 220 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 10.977
- 43,8 km²
- 250 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Urlați ocupă locul 11 (număr de localități: 104).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 186 ‰ în Urlați, față de o medie de 146 ‰ în județul Prahova și 163 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 2,46 ‰ în Urlați, față de o medie de 1,78 ‰ în județul Prahova și 3,53 ‰ la nivel național.
Urlați: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 217).
Urlați în cifre
Unde se află Urlați?
Populația din Urlați în timp
Populația localității Urlați a fost de 11.644 în 2016 și de 10.977 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 11.476 |
| 2022 | 11.359 |
| 2023 | 11.282 |
| 2024 | 11.164 |
| 2025 | 11.064 |
| 2026 | 10.977 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.139.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Albești-Paleologu, la 4,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ploiești (populație: 205.427), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Urlați
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Urlați | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.292 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.053 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,0 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.504 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Urlați | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,67 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.871 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,91 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.014 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.304 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 252 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 392,1 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.742 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,5 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.549 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,46 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 870 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Urlați | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,09 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 620 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 606 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 99 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Urlați | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 45,9 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 636 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,91 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Urlați | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 247 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 297 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Urlați | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 2,0 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 155 ‰ | 1.019 ‰ | 200 ‰ | pe locul 699 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 26,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 830 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Urlați | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 48,1 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 441 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,78 km | 2,89 km | 4,05 km | pe locul 1.138 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Urlați | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,46 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 209 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,73 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 418 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Urlați | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 186 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 161 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Urlați
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor297 · 24,6%
- Transport și depozitare133 · 11,0%
- Construcții117 · 9,7%
- Activități administrative și servicii de suport115 · 9,5%
- Industria prelucrătoare102 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice88 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante55 · 4,6%
- Alte activități de servicii55 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor217 · 18,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor177 · 14,7%
- Lucrări speciale de construcții106 · 8,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte106 · 8,8%
- Construcții de clădiri80 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi73 · 6,1%
- Lucrări de geniu civil58 · 4,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi53 · 4,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație49 · 4,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră43 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Urlați?
Populația localității Urlați este de 10.977 (2026), pe locul 220 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Urlați?
Urlați are o suprafață de 43,8 km², cu o densitate a populației de 250 loc./km².
Populația din Urlați crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Urlați a trecut de la 11.644 la 10.977, adică o variație de −5,7%.
Unde se află Urlați?
Urlați se află în județul Prahova. Latitudine 44,991, longitudine 26,231.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Urlați?
În Urlați, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 186 ‰ (2025), pe locul 161 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Urlați?
În Urlați, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 2,46 ‰ (2024), pe locul 209 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Urlați?
Cele mai apropiate de Urlați sunt: Albești-Paleologu (4,7 km), Valea Călugărească (6,4 km), Iordăcheanu (7,1 km), Plopu (7,4 km), Tomșani (8,4 km).