Gura Vadului: populație și statistici
Gura Vadului are o populație de 1.978 (2026), pe o suprafață de 35,7 km², cu o densitate a populației de 55,5 loc./km². Se află pe locul 2.343 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.978
- 35,7 km²
- 56 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Gura Vadului ocupă locul 81 (număr de localități: 104).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 2,5 ‰ în Gura Vadului, față de o medie de 5,8 ‰ în județul Prahova și 6,7 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 297 ‰ în Gura Vadului, față de o medie de 246 ‰ în județul Prahova și 252 ‰ la nivel național.
Gura Vadului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 35).
Gura Vadului în cifre
Unde se află Gura Vadului?
Populația din Gura Vadului în timp
Populația localității Gura Vadului a fost de 2.257 în 2016 și de 1.978 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.084 |
| 2022 | 2.027 |
| 2023 | 2.024 |
| 2024 | 2.024 |
| 2025 | 2.013 |
| 2026 | 1.978 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.994.
- Cea mai apropiată localitate este Jugureni, la 5,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mizil (populație: 15.183), la 5,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gura Vadului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gura Vadului | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.531 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,3 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 399 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,5 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.098 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.013 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gura Vadului | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,62 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 808 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,01 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.627 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.216 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 2.022 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 614,8 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 546 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,4 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.600 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Gura Vadului | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,9 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.010 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,02 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.641 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gura Vadului | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 297 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 177 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gura Vadului | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,3 înnoptări | 2,0 | 0,4 | pe locul 294 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 825 ‰ | 1.019 ‰ | 200 ‰ | pe locul 258 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 26,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 533 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gura Vadului | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,3 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.495 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,93 km | 2,89 km | 4,05 km | pe locul 1.108 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Gura Vadului | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.170 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,1 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 828 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gura Vadului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor41 · 17,5%
- Industria prelucrătoare29 · 12,4%
- Transport și depozitare27 · 11,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice26 · 11,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit23 · 9,8%
- Activități administrative și servicii de suport22 · 9,4%
- Hoteluri și restaurante17 · 7,3%
- Construcții13 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 15,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 13,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe23 · 9,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 7,3%
- Fabricarea băuturilor15 · 6,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 6,0%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management14 · 6,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi14 · 6,0%
- Lucrări speciale de construcții12 · 5,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gura Vadului?
Populația localității Gura Vadului este de 1.978 (2026), pe locul 2.343 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gura Vadului?
Gura Vadului are o suprafață de 35,7 km², cu o densitate a populației de 56 loc./km².
Populația din Gura Vadului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gura Vadului a trecut de la 2.257 la 1.978, adică o variație de −12,4%.
Unde se află Gura Vadului?
Gura Vadului se află în județul Prahova. Latitudine 45,050, longitudine 26,467.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Vadului?
În Gura Vadului, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 2,5 ‰ (2025), pe locul 3.098 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Vadului?
În Gura Vadului, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 297 ‰ (2024), pe locul 177 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Gura Vadului?
Cele mai apropiate de Gura Vadului sunt: Jugureni (5,5 km), Năeni (5,7 km), Mizil (5,9 km), Vadu Săpat (6,6 km), Călugăreni (7,5 km).