Salcia (Prahova): populație și statistici
Salcia are o populație de 878 (2026), pe o suprafață de 21,6 km², cu o densitate a populației de 40,7 loc./km². Se află pe locul 3.092 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 878
- 21,6 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Salcia ocupă locul 102 (număr de localități: 104).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Salcia, față de o medie de 1,78 ‰ în județul Prahova și 3,53 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Salcia, față de o medie de 3,08 ‰ în județul Prahova și 3,92 ‰ la nivel național.
Salcia: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 6).
Salcia în cifre
Unde se află Salcia?
Populația din Salcia în timp
Populația localității Salcia a fost de 1.043 în 2016 și de 878 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 936 |
| 2022 | 923 |
| 2023 | 914 |
| 2024 | 900 |
| 2025 | 878 |
| 2026 | 878 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.021.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Chiojdeanca (populație: 1.437), la 4,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Salcia
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Salcia | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,6 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 696 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.317 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.181 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Salcia | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 590 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 3.050 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 672,0 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 336 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,9 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.922 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Salcia | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 12,5 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.942 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Salcia | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 56 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.003 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,6% | 1,4% | 2,3% | pe locul 776 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Salcia | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.784 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.756 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Salcia | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 90 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.609 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 11,4 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 70 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Salcia
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor6 · 21,4%
- Construcții3 · 10,7%
- Transport și depozitare3 · 10,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 10,7%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 10,7%
Cele mai frecvente activități
Întrebări frecvente
Care este populația din Salcia?
Populația localității Salcia este de 878 (2026), pe locul 3.092 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Salcia?
Salcia are o suprafață de 21,6 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Salcia crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Salcia a trecut de la 1.043 la 878, adică o variație de −15,8%.
Unde se află Salcia?
Salcia se află în județul Prahova. Latitudine 45,183, longitudine 26,324.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Salcia?
În Salcia, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Salcia?
În Salcia, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2026), pe locul 3.005 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Salcia?
Cele mai apropiate de Salcia sunt: Chiojdeanca (4,8 km), Sângeru (5,2 km), Calvini (7,3 km), Apostolache (7,9 km), Lapoș (8,1 km).