Măneciu: populație și statistici
Măneciu are o populație de 9.777 (2026), pe o suprafață de 236,4 km², cu o densitate a populației de 41,4 loc./km². Se află pe locul 273 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 9.777
- 236,4 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Măneciu ocupă locul 16 (număr de localități: 104).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,0 în Măneciu, față de o medie de 3,0 la 10 000 loc. în județul Prahova și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Măneciu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 251).
Măneciu în cifre
Unde se află Măneciu?
localități vecine
- Cerașu3,1 km · 4.192
- Izvoarele5,9 km · 6.052
- Teișani9,2 km · 3.411
- Slănic10 km · 4.842
- Ștefești12 km · 2.141
- Drajna12 km · 5.165
- Bătrâni12 km · 1.929
- Posești13 km · 3.609
Toate localitățile din județul Prahova
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Măneciu în timp
Populația localității Măneciu a fost de 10.684 în 2016 și de 9.777 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 10.190 |
| 2022 | 10.064 |
| 2023 | 9.973 |
| 2024 | 9.951 |
| 2025 | 9.854 |
| 2026 | 9.777 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 33.112.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cerașu, la 3,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Câmpina (populație: 33.272), la 29 km distanță.
Toți indicatorii pentru Măneciu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măneciu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.406 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.613 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măneciu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,52 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.916 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,76 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 631 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.895 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 214 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 500,7 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.405 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,6 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.301 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,43 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 883 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Măneciu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,1 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 768 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,56 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.215 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măneciu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 113 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 850 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Măneciu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 3,6 înnoptări | 2,0 | 0,4 | pe locul 134 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.662 ‰ | 1.019 ‰ | 200 ‰ | pe locul 144 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 52,7 ‰ | 26,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 210 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Măneciu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,4 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.020 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,68 km | 2,89 km | 4,05 km | pe locul 1.176 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Măneciu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 839 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 432 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 526 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Măneciu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 128 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 580 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,0 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.084 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măneciu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor297 · 22,5%
- Transport și depozitare240 · 18,2%
- Construcții133 · 10,1%
- Activități administrative și servicii de suport119 · 9,0%
- Industria prelucrătoare98 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante92 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice81 · 6,1%
- Alte activități de servicii69 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor251 · 19,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte231 · 17,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor192 · 14,6%
- Lucrări speciale de construcții126 · 9,6%
- Construcții de clădiri109 · 8,3%
- Lucrări de geniu civil81 · 6,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi77 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație76 · 5,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi57 · 4,3%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră51 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măneciu?
Populația localității Măneciu este de 9.777 (2026), pe locul 273 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măneciu?
Măneciu are o suprafață de 236,4 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Măneciu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măneciu a trecut de la 10.684 la 9.777, adică o variație de −8,5%.
Unde se află Măneciu?
Măneciu se află în județul Prahova. Latitudine 45,316, longitudine 25,993.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măneciu?
În Măneciu, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,0 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.084 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Măneciu?
În Măneciu, „Locuințe existente” se situează la 4.895 (2025), pe locul 214 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Măneciu?
Cele mai apropiate de Măneciu sunt: Cerașu (3,1 km), Izvoarele (5,9 km), Teișani (9,2 km), Slănic (10 km), Ștefești (12 km).