Surani: populație și statistici
Surani are o populație de 1.728 (2026), pe o suprafață de 16,1 km², cu o densitate a populației de 107 loc./km². Se află pe locul 2.567 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.728
- 16,1 km²
- 107 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Surani ocupă locul 90 (număr de localități: 104).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,16 ‰ în Surani, față de o medie de 0,76 ‰ în județul Prahova și 1,08 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,58 ‰ în Surani, față de o medie de 3,08 ‰ în județul Prahova și 3,92 ‰ la nivel național.
Surani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 29).
Surani în cifre
Unde se află Surani?
Populația din Surani în timp
Populația localității Surani a fost de 1.870 în 2016 și de 1.728 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.760 |
| 2022 | 1.753 |
| 2023 | 1.750 |
| 2024 | 1.726 |
| 2025 | 1.721 |
| 2026 | 1.728 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.262.
- Cea mai apropiată localitate este Ariceștii Zeletin, la 2,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Șoimari (populație: 2.824), la 3,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Surani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Surani | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,4 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 725 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.274 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Surani | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,57 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 681 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,16 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.507 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.009 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 2.424 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 583,9 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 700 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,7 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.002 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,16 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.033 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Surani | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,19 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 182 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 165 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 737 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Surani | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,5 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.038 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,58 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Surani | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 56 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.003 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,6% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.041 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Surani | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,8 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.745 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Surani | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.225 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 828 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,16 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 154 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Surani | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,8 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 621 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Surani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 19,5%
- Construcții29 · 17,7%
- Transport și depozitare23 · 14,0%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 12,2%
- Industria prelucrătoare12 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante10 · 6,1%
- Tranzacții imobiliare7 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 17,7%
- Lucrări speciale de construcții28 · 17,1%
- Construcții de clădiri23 · 14,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte21 · 12,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 11,0%
- Lucrări de geniu civil16 · 9,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi12 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 5,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 4,9%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice8 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Surani?
Populația localității Surani este de 1.728 (2026), pe locul 2.567 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Surani?
Surani are o suprafață de 16,1 km², cu o densitate a populației de 107 loc./km².
Populația din Surani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Surani a trecut de la 1.870 la 1.728, adică o variație de −7,6%.
Unde se află Surani?
Surani se află în județul Prahova. Latitudine 45,195, longitudine 26,163.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Surani?
În Surani, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,16 ‰ (2024), pe locul 154 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Surani?
În Surani, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,58 ‰ (2026), pe locul 2.870 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Surani?
Cele mai apropiate de Surani sunt: Ariceștii Zeletin (2,8 km), Șoimari (3,8 km), Predeal-Sărari (4,9 km), Cărbunești (5,2 km), Păcureți (6,3 km).