Vărbilău: populație și statistici
Vărbilău are o populație de 6.320 (2026), pe o suprafață de 41,7 km², cu o densitate a populației de 152 loc./km². Se află pe locul 511 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.320
- 41,7 km²
- 152 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Vărbilău ocupă locul 28 (număr de localități: 104).
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,16 ‰ în Vărbilău, față de o medie de 1,57 ‰ în județul Prahova și 3,20 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 1,9 ‰ în Vărbilău, față de o medie de 26,2 ‰ în județul Prahova și 29,5 ‰ la nivel național.
Vărbilău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 67).
Vărbilău în cifre
Unde se află Vărbilău?
Populația din Vărbilău în timp
Populația localității Vărbilău a fost de 6.880 în 2016 și de 6.320 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.582 |
| 2022 | 6.509 |
| 2023 | 6.435 |
| 2024 | 6.381 |
| 2025 | 6.356 |
| 2026 | 6.320 |
Știați că?
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.839.
- Cea mai apropiată localitate este Vâlcănești, la 5,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vălenii de Munte (populație: 13.172), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vărbilău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vărbilău | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.247 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.158 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vărbilău | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,43 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.004 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,11 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.537 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.741 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 529 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 433,7 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.234 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,4 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.921 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,16 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.881 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vărbilău | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,2 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.051 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,74 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.899 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vărbilău | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 59 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.910 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vărbilău | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 2,0 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 35 ‰ | 1.019 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.017 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,9 ‰ | 26,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.307 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vărbilău | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,4 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.441 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vărbilău | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.097 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vărbilău | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.037 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,6 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.871 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vărbilău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor89 · 24,9%
- Construcții43 · 12,0%
- Transport și depozitare39 · 10,9%
- Hoteluri și restaurante28 · 7,8%
- Industria prelucrătoare26 · 7,3%
- Activități administrative și servicii de suport26 · 7,3%
- Arte, spectacole și activități recreative24 · 6,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice19 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 18,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor52 · 14,6%
- Lucrări speciale de construcții40 · 11,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte33 · 9,2%
- Construcții de clădiri31 · 8,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație26 · 7,3%
- Lucrări de geniu civil20 · 5,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi19 · 5,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 4,5%
- Activități sportive, de agrement și recreative16 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vărbilău?
Populația localității Vărbilău este de 6.320 (2026), pe locul 511 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vărbilău?
Vărbilău are o suprafață de 41,7 km², cu o densitate a populației de 152 loc./km².
Populația din Vărbilău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vărbilău a trecut de la 6.880 la 6.320, adică o variație de −8,1%.
Unde se află Vărbilău?
Vărbilău se află în județul Prahova. Latitudine 45,170, longitudine 25,956.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vărbilău?
În Vărbilău, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,16 ‰ (2025), pe locul 1.881 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vărbilău?
În Vărbilău, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 1,9 ‰ (2025), pe locul 1.307 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Vărbilău?
Cele mai apropiate de Vărbilău sunt: Vâlcănești (5,7 km), Cosminele (6,1 km), Gura Vitioarei (6,5 km), Aluniș (6,8 km), Vălenii de Munte (6,8 km).