Podenii Noi: populație și statistici
Podenii Noi are o populație de 4.805 (2026), pe o suprafață de 37,6 km², cu o densitate a populației de 128 loc./km². Se află pe locul 811 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.805
- 37,6 km²
- 128 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Podenii Noi ocupă locul 44 (număr de localități: 104).
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 0,0 în Podenii Noi, față de o medie de 2,0 înnoptări în județul Prahova și 2,0 înnoptări la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,21 ‰ în Podenii Noi, față de o medie de 0,76 ‰ în județul Prahova și 1,08 ‰ la nivel național.
Podenii Noi: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 46).
Podenii Noi în cifre
Unde se află Podenii Noi?
Populația din Podenii Noi în timp
Populația localității Podenii Noi a fost de 4.864 în 2016 și de 4.805 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.847 |
| 2022 | 4.837 |
| 2023 | 4.846 |
| 2024 | 4.833 |
| 2025 | 4.817 |
| 2026 | 4.805 |
Știați că?
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.262.
- Cea mai apropiată localitate este Păcureți, la 3,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vălenii de Munte (populație: 13.172), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Podenii Noi
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Podenii Noi | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.728 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.247 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 737 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.544 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Podenii Noi | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,79 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.827 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,04 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.601 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.945 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 1.013 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 404,8 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.613 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,0 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.110 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Podenii Noi | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,76 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 337 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 269 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 510 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Podenii Noi | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,6 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.286 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,87 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.781 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Podenii Noi | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 39 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,6% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.041 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Podenii Noi | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,0 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 11 ‰ | 1.019 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.151 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 26,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 987 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Podenii Noi | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,4 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.375 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Podenii Noi | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.957 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Podenii Noi | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 115 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 819 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Podenii Noi
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor52 · 23,2%
- Construcții42 · 18,8%
- Transport și depozitare23 · 10,3%
- Activități administrative și servicii de suport23 · 10,3%
- Industria prelucrătoare16 · 7,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 5,8%
- Hoteluri și restaurante11 · 4,9%
- Alte activități de servicii11 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor46 · 20,5%
- Lucrări speciale de construcții40 · 17,9%
- Construcții de clădiri34 · 15,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 9,8%
- Lucrări de geniu civil21 · 9,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 8,9%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră12 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 4,9%
- Tranzacții imobiliare9 · 4,0%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management9 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Podenii Noi?
Populația localității Podenii Noi este de 4.805 (2026), pe locul 811 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Podenii Noi?
Podenii Noi are o suprafață de 37,6 km², cu o densitate a populației de 128 loc./km².
Populația din Podenii Noi crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Podenii Noi a trecut de la 4.864 la 4.805, adică o variație de −1,2%.
Unde se află Podenii Noi?
Podenii Noi se află în județul Prahova. Latitudine 45,117, longitudine 26,167.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Podenii Noi?
În Podenii Noi, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 0,0 înnoptări (2025), pe locul 1.070 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Podenii Noi?
În Podenii Noi, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,21 ‰ (2024), pe locul 1.957 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Podenii Noi?
Cele mai apropiate de Podenii Noi sunt: Păcureți (3,6 km), Bălțești (6,5 km), Apostolache (7,3 km), Șoimari (7,5 km), Gornet (7,8 km).