Predeal-Sărari: populație și statistici
Predeal-Sărari are o populație de 2.079 (2026), pe o suprafață de 24,3 km², cu o densitate a populației de 85,5 loc./km². Se află pe locul 2.275 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.079
- 24,3 km²
- 86 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Predeal-Sărari ocupă locul 79 (număr de localități: 104).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 0,05 km în Predeal-Sărari, față de o medie de 4,79 km în județul Prahova și 3,48 km la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 9,1 ‰ în Predeal-Sărari, față de o medie de 15,2 ‰ în județul Prahova și 18,5 ‰ la nivel național.
Predeal-Sărari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 27).
Predeal-Sărari în cifre
Unde se află Predeal-Sărari?
Populația din Predeal-Sărari în timp
Populația localității Predeal-Sărari a fost de 2.320 în 2016 și de 2.079 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.203 |
| 2022 | 2.184 |
| 2023 | 2.143 |
| 2024 | 2.124 |
| 2025 | 2.117 |
| 2026 | 2.079 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.408.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vălenii de Munte (populație: 13.172), la 4,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Predeal-Sărari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Predeal-Sărari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.916 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,2 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 868 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.133 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.329 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Predeal-Sărari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,34 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 847 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,33 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 318 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.354 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 1.787 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 651,3 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 399 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,6 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.484 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,41 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 522 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Predeal-Sărari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 0,05 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 1.003 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 5 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 996 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Predeal-Sărari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,9 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.790 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,92 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.730 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Predeal-Sărari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 67 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.656 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Predeal-Sărari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 47,6 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 454 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Predeal-Sărari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.581 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.284 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Predeal-Sărari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 83 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.917 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,8 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 924 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Predeal-Sărari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 25,9%
- Transport și depozitare28 · 25,9%
- Construcții13 · 12,0%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 8,3%
- Industria prelucrătoare8 · 7,4%
- Alte activități de servicii5 · 4,6%
- Hoteluri și restaurante4 · 3,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 2,8%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte27 · 25,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 18,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 17,6%
- Construcții de clădiri11 · 10,2%
- Lucrări speciale de construcții10 · 9,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 9,3%
- Lucrări de geniu civil7 · 6,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi5 · 4,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 3,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră4 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Predeal-Sărari?
Populația localității Predeal-Sărari este de 2.079 (2026), pe locul 2.275 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Predeal-Sărari?
Predeal-Sărari are o suprafață de 24,3 km², cu o densitate a populației de 86 loc./km².
Populația din Predeal-Sărari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Predeal-Sărari a trecut de la 2.320 la 2.079, adică o variație de −10,4%.
Unde se află Predeal-Sărari?
Predeal-Sărari se află în județul Prahova. Latitudine 45,188, longitudine 26,101.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Predeal-Sărari?
În Predeal-Sărari, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 0,05 km (2025), pe locul 1.003 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Predeal-Sărari?
În Predeal-Sărari, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,1 ‰ (2025), pe locul 2.916 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Predeal-Sărari?
Cele mai apropiate de Predeal-Sărari sunt: Vălenii de Munte (4,8 km), Surani (4,9 km), Drajna (5,1 km), Păcureți (5,9 km), Ariceștii Zeletin (6,0 km).