Gornet: populație și statistici
Gornet are o populație de 2.644 (2026), pe o suprafață de 21,8 km², cu o densitate a populației de 121 loc./km². Se află pe locul 1.810 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.644
- 21,8 km²
- 121 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Gornet ocupă locul 73 (număr de localități: 104).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,8 ‰ în Gornet, față de o medie de 15,2 ‰ în județul Prahova și 18,5 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Gornet, față de o medie de 0,76 ‰ în județul Prahova și 1,08 ‰ la nivel național.
Gornet: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Gornet în cifre
Unde se află Gornet?
Populația din Gornet în timp
Populația localității Gornet a fost de 2.905 în 2016 și de 2.644 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.761 |
| 2022 | 2.747 |
| 2023 | 2.710 |
| 2024 | 2.696 |
| 2025 | 2.677 |
| 2026 | 2.644 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.052.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Măgurele (populație: 4.396), la 3,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gornet
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gornet | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.112 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.666 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,5 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.693 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gornet | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,19 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.047 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,27 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 823 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.243 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 1.977 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 470,1 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.763 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,2 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.588 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,51 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 849 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Gornet | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,51 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 463 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 294 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 445 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Gornet | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,8 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.085 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,89 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.762 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gornet | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 57 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.974 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,5% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.467 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gornet | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,5 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.156 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Gornet | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,76 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 774 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,76 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 363 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gornet | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 76 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.204 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gornet
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor39 · 23,4%
- Construcții22 · 13,2%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 10,8%
- Industria prelucrătoare17 · 10,2%
- Transport și depozitare16 · 9,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 8,4%
- Informații și comunicații9 · 5,4%
- Hoteluri și restaurante7 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 19,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 16,2%
- Construcții de clădiri19 · 11,4%
- Lucrări speciale de construcții19 · 11,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 7,8%
- Lucrări de geniu civil12 · 7,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 6,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management10 · 6,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gornet?
Populația localității Gornet este de 2.644 (2026), pe locul 1.810 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gornet?
Gornet are o suprafață de 21,8 km², cu o densitate a populației de 121 loc./km².
Populația din Gornet crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gornet a trecut de la 2.905 la 2.644, adică o variație de −9,0%.
Unde se află Gornet?
Gornet se află în județul Prahova. Latitudine 45,117, longitudine 26,067.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gornet?
În Gornet, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,8 ‰ (2025), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gornet?
În Gornet, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Gornet?
Cele mai apropiate de Gornet sunt: Măgurele (3,4 km), Gura Vitioarei (4,5 km), Păcureți (6,2 km), Bălțești (6,2 km), Dumbrăvești (6,4 km).