Poienarii Burchii: populație și statistici
Poienarii Burchii are o populație de 4.409 (2026), pe o suprafață de 49,1 km², cu o densitate a populației de 89,9 loc./km². Se află pe locul 921 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.409
- 49,1 km²
- 90 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Poienarii Burchii ocupă locul 50 (număr de localități: 104).
Decese la 1 000 de locuitori: 21,5 ‰ în Poienarii Burchii, față de o medie de 12,9 ‰ în județul Prahova și 11,1 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,6% în Poienarii Burchii, față de o medie de 1,4% în județul Prahova și 2,0% la nivel național.
Poienarii Burchii: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 45).
Poienarii Burchii în cifre
Unde se află Poienarii Burchii?
Populația din Poienarii Burchii în timp
Populația localității Poienarii Burchii a fost de 4.836 în 2016 și de 4.409 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.580 |
| 2022 | 4.508 |
| 2023 | 4.451 |
| 2024 | 4.452 |
| 2025 | 4.431 |
| 2026 | 4.409 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.871.
- Cea mai apropiată localitate este Șirna, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Periș (populație: 7.261), la 8,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Poienarii Burchii
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Poienarii Burchii | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,7 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 928 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.613 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 773 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 21,5 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 213 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Poienarii Burchii | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,99 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.519 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,13 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.526 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.598 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 587 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 589,2 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 670 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,5 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.166 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Poienarii Burchii | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,89 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 417 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 171 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 720 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Poienarii Burchii | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,2 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.951 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,59 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.059 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Poienarii Burchii | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Poienarii Burchii | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,1 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.393 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Poienarii Burchii | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,13 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 424 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,68 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 514 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,68 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 585 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Poienarii Burchii | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 99 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.307 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Poienarii Burchii
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor58 · 19,1%
- Transport și depozitare37 · 12,2%
- Construcții29 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport28 · 9,2%
- Industria prelucrătoare27 · 8,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice23 · 7,6%
- Informații și comunicații19 · 6,2%
- Hoteluri și restaurante18 · 5,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor45 · 14,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte33 · 10,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 10,5%
- Lucrări speciale de construcții26 · 8,6%
- Construcții de clădiri18 · 5,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 4,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 4,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 4,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi15 · 4,9%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră14 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Poienarii Burchii?
Populația localității Poienarii Burchii este de 4.409 (2026), pe locul 921 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Poienarii Burchii?
Poienarii Burchii are o suprafață de 49,1 km², cu o densitate a populației de 90 loc./km².
Populația din Poienarii Burchii crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Poienarii Burchii a trecut de la 4.836 la 4.409, adică o variație de −8,8%.
Unde se află Poienarii Burchii?
Poienarii Burchii se află în județul Prahova. Latitudine 44,750, longitudine 26,017.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienarii Burchii?
În Poienarii Burchii, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 21,5 ‰ (2025), pe locul 213 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Poienarii Burchii?
În Poienarii Burchii, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,6% (2026), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Poienarii Burchii?
Cele mai apropiate de Poienarii Burchii sunt: Șirna (6,4 km), Gorgota (7,4 km), Tinosu (7,6 km), Ciolpani (7,8 km), Periș (8,0 km).