Vălenii de Munte: populație și statistici
Vălenii de Munte are o populație de 13.172 (2026), pe o suprafață de 21,6 km², cu o densitate a populației de 609 loc./km². Se află pe locul 174 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 13.172
- 21,6 km²
- 609 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Vălenii de Munte ocupă locul 6 (număr de localități: 104).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 258 ‰ în Vălenii de Munte, față de o medie de 146 ‰ în județul Prahova și 163 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 355 ‰ în Vălenii de Munte, față de o medie de 246 ‰ în județul Prahova și 252 ‰ la nivel național.
Vălenii de Munte: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 301).
Vălenii de Munte în cifre
Unde se află Vălenii de Munte?
Populația din Vălenii de Munte în timp
Populația localității Vălenii de Munte a fost de 13.632 în 2016 și de 13.172 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 13.418 |
| 2022 | 13.297 |
| 2023 | 13.244 |
| 2024 | 13.193 |
| 2025 | 13.157 |
| 2026 | 13.172 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.031.
- Densitatea populației sale este de 6,7 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Drajna, la 3,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Câmpina (populație: 33.272), la 24 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vălenii de Munte
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vălenii de Munte | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,1 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 764 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.591 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.505 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.324 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vălenii de Munte | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,54 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.912 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,58 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 700 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 5.355 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 196 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 406,5 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.596 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,0 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.253 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,05 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 619 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Vălenii de Munte | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,53 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 570 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 695 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 68 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Vălenii de Munte | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 52,6 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 415 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,11 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 869 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vălenii de Munte | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 355 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 99 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vălenii de Munte | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,1 înnoptări | 2,0 | 0,4 | pe locul 322 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 464 ‰ | 1.019 ‰ | 200 ‰ | pe locul 390 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 24,7 ‰ | 26,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 405 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vălenii de Munte | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 58,8 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 273 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,74 km | 2,89 km | 4,05 km | pe locul 697 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vălenii de Munte | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,58 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 196 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.411 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vălenii de Munte | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 258 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 38 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vălenii de Munte
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor416 · 22,6%
- Transport și depozitare258 · 14,0%
- Activități administrative și servicii de suport166 · 9,0%
- Construcții160 · 8,7%
- Industria prelucrătoare155 · 8,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice140 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante101 · 5,5%
- Alte activități de servicii95 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor301 · 16,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor255 · 13,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte229 · 12,4%
- Lucrări speciale de construcții144 · 7,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi105 · 5,7%
- Construcții de clădiri100 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație91 · 4,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi83 · 4,5%
- Lucrări de geniu civil78 · 4,2%
- Tranzacții imobiliare67 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vălenii de Munte?
Populația localității Vălenii de Munte este de 13.172 (2026), pe locul 174 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vălenii de Munte?
Vălenii de Munte are o suprafață de 21,6 km², cu o densitate a populației de 609 loc./km².
Populația din Vălenii de Munte crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vălenii de Munte a trecut de la 13.632 la 13.172, adică o variație de −3,4%.
Unde se află Vălenii de Munte?
Vălenii de Munte se află în județul Prahova. Latitudine 45,186, longitudine 26,040.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vălenii de Munte?
În Vălenii de Munte, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 258 ‰ (2025), pe locul 38 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vălenii de Munte?
În Vălenii de Munte, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 355 ‰ (2024), pe locul 99 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Vălenii de Munte?
Cele mai apropiate de Vălenii de Munte sunt: Drajna (3,6 km), Gura Vitioarei (4,0 km), Predeal-Sărari (4,8 km), Teișani (5,9 km), Vărbilău (6,8 km).