Olari (Prahova): populație și statistici
Olari are o populație de 1.757 (2026), pe o suprafață de 18,1 km², cu o densitate a populației de 97,2 loc./km². Se află pe locul 2.546 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.757
- 18,1 km²
- 97 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Olari ocupă locul 89 (număr de localități: 104).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 33,2 m² în Olari, față de o medie de 50,6 m² în județul Prahova și 51,1 m² la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 11,4 m³ în Olari, față de o medie de 38,7 m³ în județul Prahova și 39,9 m³ la nivel național.
Olari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 21).
Olari în cifre
Unde se află Olari?
Populația din Olari în timp
Populația localității Olari a fost de 1.911 în 2016 și de 1.757 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.831 |
| 2022 | 1.815 |
| 2023 | 1.802 |
| 2024 | 1.795 |
| 2025 | 1.788 |
| 2026 | 1.757 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.531.
- Cea mai apropiată localitate este Balta Doamnei, la 1,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gruiu (populație: 7.162), la 5,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Olari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Olari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,8 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 458 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 754 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Olari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,49 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 477 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,14 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.517 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.004 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 2.433 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 571,4 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 769 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 33,2 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 3.078 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Olari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,07 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 186 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 212 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 622 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Olari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,5 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.648 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,85 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.017 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Olari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Olari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 11,4 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.299 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Olari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.258 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 870 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 831 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Olari | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 945 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,7 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 643 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Olari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor25 · 26,9%
- Industria prelucrătoare14 · 15,1%
- Transport și depozitare14 · 15,1%
- Hoteluri și restaurante10 · 10,8%
- Construcții8 · 8,6%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 8,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 3,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 22,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 15,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 12,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 10,8%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 9,7%
- Construcții de clădiri8 · 8,6%
- Lucrări speciale de construcții7 · 7,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 6,5%
- Lucrări de geniu civil5 · 5,4%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora4 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Olari?
Populația localității Olari este de 1.757 (2026), pe locul 2.546 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Olari?
Olari are o suprafață de 18,1 km², cu o densitate a populației de 97 loc./km².
Populația din Olari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Olari a trecut de la 1.911 la 1.757, adică o variație de −8,1%.
Unde se află Olari?
Olari se află în județul Prahova. Latitudine 44,783, longitudine 26,200.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Olari?
În Olari, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 33,2 m² (2025), pe locul 3.078 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Olari?
În Olari, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 11,4 m³ (2025), pe locul 2.299 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Olari?
Cele mai apropiate de Olari sunt: Balta Doamnei (1,8 km), Gherghița (5,6 km), Gruiu (5,7 km), Gorgota (8,1 km), Snagov (8,6 km).