Fântânele (Prahova): populație și statistici
Fântânele are o populație de 1.849 (2026), pe o suprafață de 17,7 km², cu o densitate a populației de 104 loc./km². Se află pe locul 2.469 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.849
- 17,7 km²
- 104 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Fântânele ocupă locul 86 (număr de localități: 104).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 11,4 m³ în Fântânele, față de o medie de 38,7 m³ în județul Prahova și 39,9 m³ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,54 ‰ în Fântânele, față de o medie de 1,73 ‰ în județul Prahova și 1,87 ‰ la nivel național.
Fântânele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Fântânele în cifre
Unde se află Fântânele?
Populația din Fântânele în timp
Populația localității Fântânele a fost de 2.042 în 2016 și de 1.849 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.914 |
| 2022 | 1.888 |
| 2023 | 1.870 |
| 2024 | 1.872 |
| 2025 | 1.867 |
| 2026 | 1.849 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.482.
- Cea mai apropiată localitate este Vadu Săpat, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ceptura (populație: 4.182), la 4,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Fântânele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Fântânele | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.800 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.967 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,5 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.782 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 626 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Fântânele | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,03 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 2.046 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,54 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.111 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 906 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 2.619 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 490,0 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.522 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,8 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.347 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,08 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.091 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Fântânele | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,0 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.308 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,70 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.107 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Fântânele | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 71 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.567 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Fântânele | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 11,4 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.299 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,79 km | 2,89 km | 4,05 km | pe locul 904 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Fântânele | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.342 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 980 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 888 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Fântânele | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,4 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 722 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Fântânele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 22,9%
- Transport și depozitare22 · 15,7%
- Construcții16 · 11,4%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 10,7%
- Industria prelucrătoare14 · 10,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 8,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 4,3%
- Hoteluri și restaurante6 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 16,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 14,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 13,6%
- Lucrări speciale de construcții10 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 7,1%
- Lucrări de geniu civil7 · 5,0%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice7 · 5,0%
- Activități de închiriere și leasing7 · 5,0%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management6 · 4,3%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice6 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Fântânele?
Populația localității Fântânele este de 1.849 (2026), pe locul 2.469 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Fântânele?
Fântânele are o suprafață de 17,7 km², cu o densitate a populației de 104 loc./km².
Populația din Fântânele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Fântânele a trecut de la 2.042 la 1.849, adică o variație de −9,5%.
Unde se află Fântânele?
Fântânele se află în județul Prahova. Latitudine 45,000, longitudine 26,383.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Fântânele?
În Fântânele, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 11,4 m³ (2025), pe locul 2.299 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fântânele?
În Fântânele, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,54 ‰ (2025), pe locul 2.111 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Fântânele?
Cele mai apropiate de Fântânele sunt: Vadu Săpat (4,1 km), Ceptura (4,3 km), Mizil (4,5 km), Colceag (6,1 km), Gura Vadului (8,6 km).