Provița de Sus: populație și statistici
Provița de Sus are o populație de 1.801 (2026), pe o suprafață de 20,1 km², cu o densitate a populației de 89,8 loc./km². Se află pe locul 2.514 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.801
- 20,1 km²
- 90 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Provița de Sus ocupă locul 88 (număr de localități: 104).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 716,3 ‰ în Provița de Sus, față de o medie de 474,6 ‰ în județul Prahova și 470,2 ‰ la nivel național.
Provița de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 36).
Provița de Sus în cifre
Unde se află Provița de Sus?
Populația din Provița de Sus în timp
Populația localității Provița de Sus a fost de 2.021 în 2016 și de 1.801 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.881 |
| 2022 | 1.856 |
| 2023 | 1.837 |
| 2024 | 1.843 |
| 2025 | 1.811 |
| 2026 | 1.801 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.808.
- Cea mai apropiată localitate este Provița de Jos, la 2,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cornu (populație: 4.120), la 6,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Provița de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Provița de Sus | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,5 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 834 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,2 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 531 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.728 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.788 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Provița de Sus | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,89 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 379 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.290 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 1.905 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 716,3 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 231 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,9 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.123 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Provița de Sus | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,22 km | 4,79 km | 6,17 km | pe locul 811 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 79 m³ | 27.182 m³ | 325.688 m³ | pe locul 904 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Provița de Sus | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 39,4 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 880 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,78 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.056 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Provița de Sus | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 67 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.656 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Provița de Sus | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,0 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 27 ‰ | 1.019 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.058 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 26,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.087 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Provița de Sus | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.283 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 906 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 848 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Provița de Sus | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,6 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 669 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Provița de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor44 · 19,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice26 · 11,7%
- Activități administrative și servicii de suport22 · 9,9%
- Industria prelucrătoare18 · 8,1%
- Hoteluri și restaurante18 · 8,1%
- Construcții16 · 7,2%
- Alte activități de servicii15 · 6,8%
- Transport și depozitare14 · 6,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 16,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 12,2%
- Lucrări speciale de construcții16 · 7,2%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management14 · 6,3%
- Tranzacții imobiliare13 · 5,9%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice13 · 5,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 5,4%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice11 · 5,0%
- Activități de închiriere și leasing11 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Provița de Sus?
Populația localității Provița de Sus este de 1.801 (2026), pe locul 2.514 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Provița de Sus?
Provița de Sus are o suprafață de 20,1 km², cu o densitate a populației de 90 loc./km².
Populația din Provița de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Provița de Sus a trecut de la 2.021 la 1.801, adică o variație de −10,9%.
Unde se află Provița de Sus?
Provița de Sus se află în județul Prahova. Latitudine 45,133, longitudine 25,633.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Provița de Sus?
În Provița de Sus, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 716,3 ‰ (2025), pe locul 231 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Provița de Sus?
În Provița de Sus, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 79 m³ (2025), pe locul 904 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Care localități se învecinează cu Provița de Sus?
Cele mai apropiate de Provița de Sus sunt: Provița de Jos (2,3 km), Cornu (6,0 km), Adunați (6,3 km), Breaza (6,4 km), Vișinești (6,4 km).