Vadu Săpat: populație și statistici
Vadu Săpat are o populație de 1.548 (2026), pe o suprafață de 20,0 km², cu o densitate a populației de 77,4 loc./km². Se află pe locul 2.689 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.548
- 20,0 km²
- 77 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Vadu Săpat ocupă locul 93 (număr de localități: 104).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,29 ‰ în Vadu Săpat, față de o medie de 0,76 ‰ în județul Prahova și 1,08 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 6,46 ‰ în Vadu Săpat, față de o medie de 1,73 ‰ în județul Prahova și 1,87 ‰ la nivel național.
Vadu Săpat: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 21).
Vadu Săpat în cifre
Unde se află Vadu Săpat?
Populația din Vadu Săpat în timp
Populația localității Vadu Săpat a fost de 1.725 în 2016 și de 1.548 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.608 |
| 2022 | 1.575 |
| 2023 | 1.556 |
| 2024 | 1.569 |
| 2025 | 1.554 |
| 2026 | 1.548 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.803.
- Cea mai apropiată localitate este Fântânele, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ceptura (populație: 4.182), la 4,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vadu Săpat
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vadu Săpat | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,6 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 605 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,4 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.547 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.133 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vadu Săpat | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,72 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.141 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 6,46 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 163 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 856 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 2.712 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 553,0 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 897 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,5 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 904 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vadu Săpat | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,6 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.261 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,94 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.713 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vadu Săpat | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 198 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,1% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.202 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vadu Săpat | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,3 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.570 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,07 km | 2,89 km | 4,05 km | pe locul 842 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vadu Săpat | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.025 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 605 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,29 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 113 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vadu Săpat | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 74 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.297 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,5 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 483 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vadu Săpat
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 19,2%
- Construcții17 · 11,6%
- Industria prelucrătoare16 · 11,0%
- Transport și depozitare12 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante10 · 6,8%
- Arte, spectacole și activități recreative10 · 6,8%
- Tranzacții imobiliare8 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 14,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 13,7%
- Lucrări speciale de construcții17 · 11,6%
- Construcții de clădiri12 · 8,2%
- Lucrări de geniu civil10 · 6,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 5,5%
- Hoteluri și alte facilități de cazare8 · 5,5%
- Tranzacții imobiliare8 · 5,5%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră8 · 5,5%
- Publicitate și activități de studiere a pieței7 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vadu Săpat?
Populația localității Vadu Săpat este de 1.548 (2026), pe locul 2.689 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vadu Săpat?
Vadu Săpat are o suprafață de 20,0 km², cu o densitate a populației de 77 loc./km².
Populația din Vadu Săpat crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vadu Săpat a trecut de la 1.725 la 1.548, adică o variație de −10,3%.
Unde se află Vadu Săpat?
Vadu Săpat se află în județul Prahova. Latitudine 45,037, longitudine 26,385.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vadu Săpat?
În Vadu Săpat, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,29 ‰ (2024), pe locul 113 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vadu Săpat?
În Vadu Săpat, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 6,46 ‰ (2025), pe locul 163 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Vadu Săpat?
Cele mai apropiate de Vadu Săpat sunt: Fântânele (4,1 km), Ceptura (4,6 km), Călugăreni (5,2 km), Mizil (6,0 km), Gura Vadului (6,6 km).