Vâlcănești: populație și statistici
Vâlcănești are o populație de 3.468 (2026), pe o suprafață de 28,4 km², cu o densitate a populației de 122 loc./km². Se află pe locul 1.297 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.468
- 28,4 km²
- 122 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Vâlcănești ocupă locul 62 (număr de localități: 104).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,29 ‰ în Vâlcănești, față de o medie de 1,78 ‰ în județul Prahova și 3,53 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 12,7 ‰ în Vâlcănești, față de o medie de 16,3 ‰ în județul Prahova și 20,1 ‰ la nivel național.
Vâlcănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Vâlcănești în cifre
Unde se află Vâlcănești?
Populația din Vâlcănești în timp
Populația localității Vâlcănești a fost de 3.848 în 2016 și de 3.468 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.655 |
| 2022 | 3.612 |
| 2023 | 3.571 |
| 2024 | 3.517 |
| 2025 | 3.486 |
| 2026 | 3.468 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.975.
- Cea mai apropiată localitate este Cocorăștii Mislii, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vărbilău (populație: 6.320), la 5,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vâlcănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vâlcănești | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.308 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.699 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.133 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vâlcănești | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,36 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.207 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,31 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 805 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.526 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 1.487 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 440,0 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.155 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,4 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.294 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,87 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.240 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vâlcănești | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,3 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.473 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,73 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.911 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vâlcănești | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 40 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.605 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vâlcănești | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 49,0 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 426 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,61 km | 2,89 km | 4,05 km | pe locul 724 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vâlcănești | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.474 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.374 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.744 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vâlcănești | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 88 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.700 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vâlcănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor40 · 25,8%
- Construcții29 · 18,7%
- Transport și depozitare17 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 9,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 8,4%
- Industria prelucrătoare12 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante7 · 4,5%
- Alte activități de servicii6 · 3,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 21,3%
- Lucrări speciale de construcții27 · 17,4%
- Construcții de clădiri24 · 15,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 11,6%
- Lucrări de geniu civil17 · 11,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 11,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră9 · 5,8%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice8 · 5,2%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management7 · 4,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vâlcănești?
Populația localității Vâlcănești este de 3.468 (2026), pe locul 1.297 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vâlcănești?
Vâlcănești are o suprafață de 28,4 km², cu o densitate a populației de 122 loc./km².
Populația din Vâlcănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vâlcănești a trecut de la 3.848 la 3.468, adică o variație de −9,9%.
Unde se află Vâlcănești?
Vâlcănești se află în județul Prahova. Latitudine 45,120, longitudine 25,939.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vâlcănești?
În Vâlcănești, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,29 ‰ (2024), pe locul 2.474 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vâlcănești?
În Vâlcănești, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 12,7 ‰ (2025), pe locul 2.699 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Vâlcănești?
Cele mai apropiate de Vâlcănești sunt: Cocorăștii Mislii (4,1 km), Cosminele (5,5 km), Vărbilău (5,7 km), Dumbrăvești (6,3 km), Scorțeni (7,7 km).