Cerașu: populație și statistici
Cerașu are o populație de 4.192 (2026), pe o suprafață de 120,6 km², cu o densitate a populației de 34,8 loc./km². Se află pe locul 999 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.192
- 120,6 km²
- 35 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Prahova după populație: Cerașu ocupă locul 54 (număr de localități: 104).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 9,3 ‰ în Cerașu, față de o medie de 15,2 ‰ în județul Prahova și 18,5 ‰ la nivel național.
Cerașu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 63).
Cerașu în cifre
Unde se află Cerașu?
Populația din Cerașu în timp
Populația localității Cerașu a fost de 4.646 în 2016 și de 4.192 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.383 |
| 2022 | 4.323 |
| 2023 | 4.252 |
| 2024 | 4.235 |
| 2025 | 4.219 |
| 2026 | 4.192 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.895.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Măneciu (populație: 9.777), la 3,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cerașu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cerașu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 15,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.889 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.631 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 12,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cerașu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,61 km | 5,54 km | 7,67 km | pe locul 1.604 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,19 ‰ | 1,73 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.477 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.038 | 354.081 | 10.177.161 | pe locul 917 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 486,2 ‰ | 474,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.568 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,3 m² | 50,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.059 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,19 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.019 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cerașu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 30,5 ‰ | 50,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.486 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,39 ‰ | 3,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.343 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cerașu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 72 ‰ | 246 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.551 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,5% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.467 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Cerașu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 2,0 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 119 ‰ | 1.019 ‰ | 200 ‰ | pe locul 761 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 26,2 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 802 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Cerașu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,9 m³ | 38,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.532 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Cerașu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 1,78 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.581 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,52 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.284 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,76 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.063 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cerașu | Prahova | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 107 ‰ | 146 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.029 din 3.158 |
Societăți pe activități economice: Cerașu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor81 · 23,1%
- Transport și depozitare63 · 18,0%
- Construcții39 · 11,1%
- Activități administrative și servicii de suport32 · 9,1%
- Industria prelucrătoare31 · 8,9%
- Hoteluri și restaurante22 · 6,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 4,9%
- Alte activități de servicii14 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor63 · 18,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte61 · 17,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor54 · 15,4%
- Lucrări speciale de construcții35 · 10,0%
- Construcții de clădiri33 · 9,4%
- Lucrări de geniu civil25 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 6,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 5,1%
- Silvicultură și exploatare forestieră12 · 3,4%
- Activități de închiriere și leasing12 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cerașu?
Populația localității Cerașu este de 4.192 (2026), pe locul 999 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cerașu?
Cerașu are o suprafață de 120,6 km², cu o densitate a populației de 35 loc./km².
Populația din Cerașu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cerașu a trecut de la 4.646 la 4.192, adică o variație de −9,8%.
Unde se află Cerașu?
Cerașu se află în județul Prahova. Latitudine 45,317, longitudine 26,033.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cerașu?
În Cerașu, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,3 ‰ (2025), pe locul 2.889 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Cerașu?
În Cerașu, „Locuințe existente” se situează la 2.038 (2025), pe locul 917 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Cerașu?
Cele mai apropiate de Cerașu sunt: Măneciu (3,1 km), Izvoarele (8,9 km), Bătrâni (9,1 km), Teișani (9,2 km), Posești (10 km).