Moara Vlăsiei: populație și statistici
Moara Vlăsiei are o populație de 6.792 (2026), pe o suprafață de 63,0 km², cu o densitate a populației de 108 loc./km². Se află pe locul 456 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +9,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.792
- 63,0 km²
- 108 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ilfov după populație: Moara Vlăsiei ocupă locul 31 (număr de localități: 40).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 122,1 ‰ în Moara Vlăsiei, față de o medie de 144,5 ‰ în județul Ilfov și 60,3 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 74,3 m² în Moara Vlăsiei, față de o medie de 71,3 m² în județul Ilfov și 51,1 m² la nivel național.
Moara Vlăsiei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 285).
Moara Vlăsiei în cifre
Unde se află Moara Vlăsiei?
Populația din Moara Vlăsiei în timp
Populația localității Moara Vlăsiei a fost de 6.185 în 2016 și de 6.792 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.417 |
| 2022 | 6.441 |
| 2023 | 6.531 |
| 2024 | 6.603 |
| 2025 | 6.689 |
| 2026 | 6.792 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.825.
- Cea mai apropiată localitate este Dascălu, la 4,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Balotești (populație: 10.823), la 9,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Moara Vlăsiei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Moara Vlăsiei | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 29,2 ‰ | 52,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 252 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 24,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.965 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,5 ‰ | 8,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.782 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 7,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Moara Vlăsiei | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,27 km | 3,60 km | 7,67 km | pe locul 2.562 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 7,66 ‰ | 6,59 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 123 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.378 | 312.516 | 10.177.161 | pe locul 372 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 497,3 ‰ | 570,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.434 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 74,3 m² | 71,3 m² | 50,3 m² | pe locul 82 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 7,07 ‰ | 14,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 110 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Moara Vlăsiei | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,36 km | 5,51 km | 6,17 km | pe locul 372 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 369 m³ | 23.072 m³ | 325.688 m³ | pe locul 300 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Moara Vlăsiei | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 122,1 ‰ | 144,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 30 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,59 ‰ | 12,82 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 199 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Moara Vlăsiei | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 131 ‰ | 336 ‰ | 71 ‰ | pe locul 710 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 0,3% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Moara Vlăsiei | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,1 m³ | 39,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.452 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,52 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 1.212 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Moara Vlăsiei | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,33 ‰ | 2,23 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 360 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 398 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,58 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.209 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Moara Vlăsiei | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 119 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Moara Vlăsiei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor397 · 19,7%
- Transport și depozitare256 · 12,7%
- Construcții221 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport196 · 9,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice192 · 9,5%
- Industria prelucrătoare118 · 5,8%
- Hoteluri și restaurante113 · 5,6%
- Informații și comunicații99 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor285 · 14,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor226 · 11,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte204 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții161 · 8,0%
- Construcții de clădiri157 · 7,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi138 · 6,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi101 · 5,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație100 · 5,0%
- Tranzacții imobiliare95 · 4,7%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management95 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Moara Vlăsiei?
Populația localității Moara Vlăsiei este de 6.792 (2026), pe locul 456 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Moara Vlăsiei?
Moara Vlăsiei are o suprafață de 63,0 km², cu o densitate a populației de 108 loc./km².
Populația din Moara Vlăsiei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Moara Vlăsiei a trecut de la 6.185 la 6.792, adică o variație de +9,8%.
Unde se află Moara Vlăsiei?
Moara Vlăsiei se află în județul Ilfov. Latitudine 44,629, longitudine 26,215.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Moara Vlăsiei?
În Moara Vlăsiei, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 122,1 ‰ (2026), pe locul 30 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Moara Vlăsiei?
În Moara Vlăsiei, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 74,3 m² (2025), pe locul 82 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Moara Vlăsiei?
Cele mai apropiate de Moara Vlăsiei sunt: Dascălu (4,2 km), Grădiștea (7,9 km), Balotești (9,2 km), Snagov (9,5 km), Petrăchioaia (9,5 km).