Cândești (Neamț): populație și statistici
Cândești are o populație de 3.890 (2026), pe o suprafață de 38,0 km², cu o densitate a populației de 102 loc./km². Se află pe locul 1.120 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.890
- 38,0 km²
- 102 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Cândești ocupă locul 40 (număr de localități: 83).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 0,0 ‰ în Cândești, față de o medie de 33,1 ‰ în județul Neamț și 60,3 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 72,1 m² în Cândești, față de o medie de 51,4 m² în județul Neamț și 51,1 m² la nivel național.
Cândești în cifre
Unde se află Cândești?
localități vecine
- Rediu4,3 km · 5.118
- Blăgești7,0 km · 7.686
- Costișa7,6 km · 3.327
- Balcani8,8 km · 7.273
- Buhuși10 km · 21.134
- Podoleni11 km · 5.204
- Zănești11 km · 5.637
- Borlești13 km · 9.006
Toate localitățile din județul Neamț
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Cândești în timp
Populația localității Cândești a fost de 4.272 în 2016 și de 3.890 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.072 |
| 2022 | 4.024 |
| 2023 | 3.999 |
| 2024 | 3.966 |
| 2025 | 3.947 |
| 2026 | 3.890 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.322.
- Cea mai apropiată localitate este Rediu, la 4,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Blăgești (populație: 7.686), la 7,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cândești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cândești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.068 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,3 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 677 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.136 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cândești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,03 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.612 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.328 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 707 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 598,5 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 621 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 72,1 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 115 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,26 ‰ | 1,92 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.805 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cândești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 0,0 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.124 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cândești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 2,6% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Cândești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.575 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.489 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Cândești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Întrebări frecvente
Care este populația din Cândești?
Populația localității Cândești este de 3.890 (2026), pe locul 1.120 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cândești?
Cândești are o suprafață de 38,0 km², cu o densitate a populației de 102 loc./km².
Populația din Cândești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cândești a trecut de la 4.272 la 3.890, adică o variație de −8,9%.
Unde se află Cândești?
Cândești se află în județul Neamț. Latitudine 46,711, longitudine 26,568.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cândești?
În Cândești, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,0 ‰ (2026), pe locul 3.124 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Cândești?
În Cândești, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 72,1 m² (2025), pe locul 115 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Cândești?
Cele mai apropiate de Cândești sunt: Rediu (4,3 km), Blăgești (7,0 km), Costișa (7,6 km), Balcani (8,8 km), Buhuși (10 km).