Turism · 2025
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: clasament pentru localități
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: Costinești ocupă primul loc, cu 4.070 ‰, iar Tomești ultimul loc, cu 0,5 ‰. Mediana localităților clasate (total: 1.362) este 11,8 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Costinești | Constanța | 4.070 ‰ |
| 2 | Eforie | Constanța | 2.391 ‰ |
| 3 | Fundata | Brașov | 1.748 ‰ |
| 4 | Crișan | Tulcea | 1.454 ‰ |
| 5 | Predeal | Brașov | 1.224 ‰ |
| 6 | Băile Herculane | Caraș-Severin | 1.126 ‰ |
| 7 | Mangalia | Constanța | 1.016 ‰ |
| 8 | Băile Tușnad | Harghita | 1.002 ‰ |
| 9 | Ceahlău | Neamț | 958,9 ‰ |
| 10 | Moieciu | Brașov | 910,6 ‰ |
| 11 | Sfântu Gheorghe | Tulcea | 893,0 ‰ |
| 12 | Moneasa | Arad | 892,2 ‰ |
| 13 | Văliug | Caraș-Severin | 884,1 ‰ |
| 14 | Dâmbovicioara | Argeș | 846,2 ‰ |
| 15 | Arieșeni | Alba | 839,4 ‰ |
| 16 | Murighiol | Tulcea | 835,5 ‰ |
| 17 | Limanu | Constanța | 721,8 ‰ |
| 18 | Bran | Brașov | 710,3 ‰ |
| 19 | Beliș | Cluj | 695,2 ‰ |
| 20 | Sânmartin | Bihor | 653,8 ‰ |
| 21 | Băile Olănești | Vâlcea | 621,5 ‰ |
| 22 | Călimănești | Vâlcea | 590,3 ‰ |
| 23 | Maliuc | Tulcea | 546,1 ‰ |
| 24 | Arefu | Argeș | 518,8 ‰ |
| 25 | Sovata | Mureș | 481,0 ‰ |
| 26 | Dubova | Mehedinți | 480,7 ‰ |
| 27 | Sinaia | Prahova | 471,3 ‰ |
| 28 | Rimetea | Alba | 448,6 ‰ |
| 29 | Voineasa | Vâlcea | 437,1 ‰ |
| 30 | Sâmbăta de Sus | Brașov | 435,5 ‰ |
| 31 | Băile Govora | Vâlcea | 427,7 ‰ |
| 32 | Bușteni | Prahova | 386,9 ‰ |
| 33 | Cârțișoara | Sibiu | 360,7 ‰ |
| 34 | Slănic-Moldova | Bacău | 355,9 ‰ |
| 35 | Ocna Șugatag | Maramureș | 328,7 ‰ |
| 36 | Nucet | Bihor | 316,2 ‰ |
| 37 | Mahmudia | Tulcea | 315,1 ‰ |
| 38 | Râu Sadului | Sibiu | 313,4 ‰ |
| 39 | Eșelnița | Mehedinți | 310,6 ‰ |
| 40 | Gârda de Sus | Alba | 309,6 ‰ |
| 41 | Baia de Fier | Gorj | 297,7 ‰ |
| 42 | Albac | Alba | 295,4 ‰ |
| 43 | Borsec | Harghita | 292,4 ‰ |
| 44 | Mărgău | Cluj | 279,6 ‰ |
| 45 | Năvodari | Constanța | 277,8 ‰ |
| 46 | Geoagiu | Hunedoara | 272,1 ‰ |
| 47 | Dorna-Arini | Suceava | 271,8 ‰ |
| 48 | Moroeni | Dâmbovița | 254,5 ‰ |
| 49 | Poienile Izei | Maramureș | 244,6 ‰ |
| 50 | Amara | Ialomița | 242,9 ‰ |
| 51 | Covasna | Covasna | 241,7 ‰ |
| 52 | Sulina | Tulcea | 240,9 ‰ |
| 53 | Sucevița | Suceava | 239,2 ‰ |
| 54 | Șugag | Alba | 237,2 ‰ |
| 55 | Praid | Harghita | 227,9 ‰ |
| 56 | Novaci | Gorj | 222,7 ‰ |
| 57 | Rucăr | Argeș | 213,4 ‰ |
| 58 | Chiscani | Brăila | 211,5 ‰ |
| 59 | Săcuieu | Cluj | 204,7 ‰ |
| 60 | Băișoara | Cluj | 195,6 ‰ |
| 61 | Malaia | Vâlcea | 194,3 ‰ |
| 62 | Sasca Montană | Caraș-Severin | 192,9 ‰ |
| 63 | Bulz | Bihor | 189,5 ‰ |
| 64 | Bistrița Bârgăului | Bistrița-Năsăud | 187,0 ‰ |
| 65 | Vatra Dornei | Suceava | 184,9 ‰ |
| 66 | Mănăstirea Humorului | Suceava | 183,6 ‰ |
| 67 | Râu de Mori | Hunedoara | 175,4 ‰ |
| 68 | C.A. Rosetti | Tulcea | 175,1 ‰ |
| 69 | Mărișel | Cluj | 173,4 ‰ |
| 70 | Merei | Buzău | 173,1 ‰ |
| 71 | Sâncraiu | Cluj | 166,2 ‰ |
| 72 | Întregalde | Alba | 165,7 ‰ |
| 73 | Pietroasa | Bihor | 163,2 ‰ |
| 74 | Ocna Sibiului | Sibiu | 161,4 ‰ |
| 75 | Sadova | Suceava | 154,2 ‰ |
| 76 | Gura Humorului | Suceava | 154,0 ‰ |
| 77 | Turnu Ruieni | Caraș-Severin | 153,2 ‰ |
| 78 | Orăștioara de Sus | Hunedoara | 152,0 ‰ |
| 79 | Comandău | Covasna | 150,3 ‰ |
| 80 | Drăguș | Brașov | 143,7 ‰ |
| 81 | Pojorâta | Suceava | 141,5 ‰ |
| 82 | Beștepe | Tulcea | 138,8 ‰ |
| 83 | Budureasa | Bihor | 138,3 ‰ |
| 84 | Jurilovca | Tulcea | 137,9 ‰ |
| 85 | Porumbacu de Jos | Sibiu | 137,8 ‰ |
| 86 | Zetea | Harghita | 135,3 ‰ |
| 87 | Azuga | Prahova | 135,0 ‰ |
| 88 | Tulnici | Vrancea | 130,5 ‰ |
| 89 | Turia | Covasna | 130,2 ‰ |
| 90 | Ocnele Mari | Vâlcea | 130,1 ‰ |
| 91 | Vidra | Alba | 128,9 ‰ |
| 92 | Poplaca | Sibiu | 124,9 ‰ |
| 93 | Boghiș | Sălaj | 121,9 ‰ |
| 94 | Siriu | Buzău | 121,8 ‰ |
| 95 | Sălciua | Alba | 118,7 ‰ |
| 95 | Bicaz | Neamț | 118,7 ‰ |
| 97 | Alexandru cel Bun | Neamț | 118,6 ‰ |
| 98 | Techirghiol | Constanța | 117,7 ‰ |
| 99 | Oncești | Maramureș | 114,3 ‰ |
| 100 | Horezu | Vâlcea | 113,3 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1348 | Cumpăna | Constanța | 1,1 ‰ |
| 1348 | Doljești | Neamț | 1,1 ‰ |
| 1350 | Poduri | Bacău | 1,0 ‰ |
| 1350 | Malu Mare | Dolj | 1,0 ‰ |
| 1350 | Brebu | Prahova | 1,0 ‰ |
| 1350 | Frătăuții Noi | Suceava | 1,0 ‰ |
| 1350 | Zvoriștea | Suceava | 1,0 ‰ |
| 1355 | Răzvad | Dâmbovița | 0,9 ‰ |
| 1355 | Holboca | Iași | 0,9 ‰ |
| 1355 | Ciurea | Iași | 0,9 ‰ |
| 1355 | Vicovu de Sus | Suceava | 0,9 ‰ |
| 1359 | Budești | Călărași | 0,8 ‰ |
| 1360 | Răducăneni | Iași | 0,7 ‰ |
| 1360 | Buftea | Ilfov | 0,7 ‰ |
| 1362 | Tomești | Iași | 0,5 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Constanța217,5 ‰
- Tulcea62,4 ‰
- Brașov58,6 ‰
- Vâlcea50,8 ‰
- Harghita42,7 ‰
- Caraș-Severin41,5 ‰
- Bihor38,4 ‰
- Sibiu33,0 ‰
- Suceava30,8 ‰
- Mureș29,8 ‰
- Covasna29,7 ‰
- Hunedoara28,7 ‰
- Maramureș28,5 ‰
- Alba28,1 ‰
- Prahova26,2 ‰
- Cluj26,1 ‰
- Gorj25,0 ‰
- Neamț24,6 ‰
- Mehedinți23,4 ‰
- Argeș22,2 ‰
- Ialomița19,6 ‰
- Bistrița-Năsăud18,3 ‰
- Buzău16,7 ‰
- Arad16,5 ‰
- Timiș14,5 ‰
- Ilfov14,4 ‰
- Brăila14,3 ‰
- Dâmbovița14,3 ‰
- București13,3 ‰
- Sălaj13,1 ‰
- Bacău12,8 ‰
- Vrancea11,9 ‰
- Satu Mare10,1 ‰
- Teleorman9,8 ‰
- Călărași8,1 ‰
- Iași8,0 ‰
- Olt7,9 ‰
- Giurgiu7,7 ‰
- Botoșani7,0 ‰
- Dolj7,0 ‰
- Galați6,6 ‰
- Vaslui3,8 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”?
Costinești ocupă primul loc la „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”, cu 4.070 ‰.
Care este mediana pentru „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 1.362) este 11,8 ‰.