Râu de Mori: populație și statistici
Râu de Mori are o populație de 3.101 (2026), pe o suprafață de 386,0 km², cu o densitate a populației de 8,0 loc./km². Se află pe locul 1.511 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.101
- 386,0 km²
- 8 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Râu de Mori ocupă locul 23 (număr de localități: 69).
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 175,4 ‰ în Râu de Mori, față de o medie de 28,7 ‰ în județul Hunedoara și 29,5 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,6 ‰ în Râu de Mori, față de o medie de 18,1 ‰ în județul Hunedoara și 20,1 ‰ la nivel național.
Râu de Mori: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 55).
Râu de Mori în cifre
Unde se află Râu de Mori?
Populația din Râu de Mori în timp
Populația localității Râu de Mori a fost de 3.241 în 2016 și de 3.101 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.144 |
| 2022 | 3.118 |
| 2023 | 3.116 |
| 2024 | 3.121 |
| 2025 | 3.087 |
| 2026 | 3.101 |
Știați că?
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 54.060.
- Densitatea populației sale este de 11,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Totești, la 7,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Hațeg (populație: 10.149), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Râu de Mori
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Râu de Mori | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.955 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 812 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.693 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Râu de Mori | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,32 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 343 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,97 ‰ | 0,95 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.666 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.605 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 1.389 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 517,6 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.229 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,2 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 625 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Râu de Mori | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 45,8 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 639 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,84 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 304 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Râu de Mori | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 69 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.609 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,6% | 3,1% | 2,3% | pe locul 366 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Râu de Mori | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,3 înnoptări | 0,9 | 0,4 | pe locul 187 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.429 ‰ | 550 ‰ | 200 ‰ | pe locul 164 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 175,4 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 67 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Râu de Mori | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,6 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 650 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,97 km | 3,55 km | 4,05 km | pe locul 397 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Râu de Mori | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,60 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,87 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.620 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Râu de Mori | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.994 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Râu de Mori
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor73 · 17,9%
- Transport și depozitare49 · 12,0%
- Hoteluri și restaurante49 · 12,0%
- Activități administrative și servicii de suport48 · 11,8%
- Construcții34 · 8,3%
- Industria prelucrătoare33 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit26 · 6,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 13,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte46 · 11,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 9,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare36 · 8,8%
- Lucrări speciale de construcții33 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație33 · 8,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi29 · 7,1%
- Activități de închiriere și leasing28 · 6,9%
- Construcții de clădiri26 · 6,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe23 · 5,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Râu de Mori?
Populația localității Râu de Mori este de 3.101 (2026), pe locul 1.511 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Râu de Mori?
Râu de Mori are o suprafață de 386,0 km², cu o densitate a populației de 8 loc./km².
Populația din Râu de Mori crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Râu de Mori a trecut de la 3.241 la 3.101, adică o variație de −4,3%.
Unde se află Râu de Mori?
Râu de Mori se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,500, longitudine 22,850.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râu de Mori?
În Râu de Mori, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 175,4 ‰ (2025), pe locul 67 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râu de Mori?
În Râu de Mori, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,6 ‰ (2025), pe locul 2.955 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Râu de Mori?
Cele mai apropiate de Râu de Mori sunt: Totești (7,9 km), Sălașu de Sus (8,2 km), Sarmizegetusa (8,4 km), Densuș (9,4 km), General Berthelot (11 km).